Citat:
Af KENNETH SKOV JENSEN
Offentliggjort 20.02.11 kl. 14:04
Tidligere forskning var mangelfuld, mener forskere. De afviser, at Ecstasy giver hjerneskade.
Ecstasy giver ikke hjerneskader. Det er konklusionen på en af de største forskningsrapporter om stoffet, amerikanske forskere har offentliggjort. Tidligere studier af stoffets virkning har draget konklusioner uden tilstrækkelig data, og farerne ved ecstasy er voldsomt overdrevne, lyder de fra forskerne.
”Jeg har altid ment, at når en grundig forskning var gennemført, ville vi opdage, at ecstasy ikke giver hjerneskade,” siger Professor David Nutt fra Harvard Medical School til magasinet Addiction.
Ecstasy er beskyldt for at kunne fremkalde hukommelsestab og give permanente hjerneskader, hvis man sluger de små piller. Forskerne fra Harvard Medical School mener dog at have påvist, at hjerneskaderne i stedet skyldes andre faktorer end ecstasy.
Forskruede resultater
”For mange af de tidligere studier har ikke været omfattende nok. For eksempel har man undersøgt brugere af stoffet som gik på natklub næsten hver nat. Det giver væske- og søvnmangel. To faktorer som i sig selv er skadeligt. Samtidig var ikke-brugerne udvalgt blandt folk som ikke gik i byen på samme måde. Alene det, giver jo forskruede resultater,” siger John Halpern, som står i spidsen for forskningen ifølge The Guardian.
Han påpeger også, at det ikke er medtaget, om brugerne tog andre stoffer eller drak meget alkohol. Derfor har den nye forskning udelukkende anvendt forsøgspersoner, som ikke tog andet end ecstasy.
Det resulterede i et eksperiment med 52 ecstasy-brugere. Som blev sammenlignet med 59 ikke-brugere.
”Vi tog endda hårprøver fra deltagerne for at teste, om de talte sandt, når de sagde, at de ikke tog andet end ecstasy,” siger Halpern:
”Vi fandt ud af, at der ikke var nogle forandringer i de to gruppers kognitive evner. Med andre ord, har tidligere studier fremhævet problemer og skader, som fremkom fra andre faktorer. Det kan være alkohol og andre stoffer eller søvn- og væskemangel over længere tid,” siger han.
Det betyder dog ikke, at det er ufarligt at tage ecstasy. Ulovligt fremstillede piller indeholder ofte andre stoffer, som kan have skadelige bivirkninger, advarer John Halpern.
Ecstasy – eller 3,4-Methylenedioxymethamphetamine – blev for alvor kendt I 1980’erne på verdens natklubber. Alene i USA har mere end 12 mio. mennesker prøvet at tage ecstasy.
http://jp.dk/indland/article2345603.ece