Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 22 jun 2025 14:45

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 06 jun 2013 14:32 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 02 jun 2010 17:13
Indlæg: 2690
Geografisk sted: over stok og sten
idag så jeg et program på nat geo, det var vist ved at slutte da jeg zappede over på det men fik set noget om bier der nu skulle blive brugt som de nye "narkohunde"

jeg kan intet finde om klippet men det gik kort forklaret ud på at man spænder bien forsigtigt fast i en lille box som ikke skader den, kun dens hoved vil stikke ud af, du udsætter den i kort tid for lugten af det stof du vil søge efter (det kan vist gøres i løbet af minutter) og belønner den med det samme med sukkervand på en vatpind, den lære lynhurtigt og vil i løbet af kort tid begynde at stikke sin tunge automatisk ud når den mærker lugten af f.eks kokain, man sætter derefter et par bier på række i en "pistol" lign ting, der vistnok fungere som en lille... støvsuger ? hvis jeg husker rigtig, når bierne lugter narko stikker de tungen ud og rammer en sensor der aktivere en lille alarm (you know the rest)

måske var jeg bare for skæv og dum til at lave en effektiv google søgning men det eneste jeg lige kunne støvsuge op om det var det her http://www.thenakedscientists.com/HTML/ ... -security/ gad ikke lige at søge nat geo's hjemmeside igennem.

btw - ved ikke lige om den høre inde under "stoffer i medierne" eller off topic.
hvis nogen støder ind i klippet på youtube eller andre steder hvor man ser de "træner" bierne må i meget gerne smide det op... hvad bliver det næste.. bier med små kamera/sendere på der flyver rundt i landet og opsnuser narko :shock: :shock: :roll: :lol: men uanset hvor blæst det lyder er det jo genialt :D

_________________
Because Im a faggot alright
Skal du have et gok i nøden din skidespræller ?


Senest rettet af Mr.Pink 06 jun 2013 14:33, rettet i alt 1 gang.

Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 jun 2013 21:17 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 14 apr 2011 00:03
Indlæg: 1360
^Glem ikke det hvide sekret af proteiner, kulhydrater og fedt fra et stort pattedyr. Eller endnu bedre, selv samme sekret som er halv-spist af bakterier og tilsat frugt / anden smag.. :)

Her er lidt youtube omkring hvad der kaldes "Sniffer bees": http://www.youtube.com/results?search_q ... 61Wfi26DCs
(Øverste video forklarer og illustrerer præcis det produkt Viridis omtaler)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 jun 2013 09:42 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 jan 2011 01:42
Indlæg: 188
^Glem ikke det hvide sekret af proteiner, kulhydrater og fedt fra et stort pattedyr. Eller endnu bedre, selv samme sekret som er halv-spist af bakterier og tilsat frugt / anden smag.. :)

Her er lidt youtube omkring hvad der kaldes "Sniffer bees": http://www.youtube.com/results?search_q ... 61Wfi26DCs
(Øverste video forklarer og illustrerer præcis det produkt Viridis omtaler)


Hvis det virker, så kan det da være ret effektivt

_________________
Indsprøjter vi morfin i en heroinafhængig rotte, ville den løbe til venstre...


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team