Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 19 jul 2025 10:07

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 23 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2
Forfatter besked
Indlæg: 07 maj 2002 00:15 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 jan 2002 02:01
Indlæg: 506
Jeg plejer bare at gå i seng når jeg er træt, ellers sidder jeg oppe ved skærmen


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 maj 2002 01:38 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 13 jul 2000 01:01
Indlæg: 210
Geografisk sted: Sverige
Enig med Soul_Pitcher, når man ikke kan falde i søvn uden problemer, er det ikke endnu på tide at gå i seng [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 16 maj 2002 15:40 
Offline
In our memories

Tilmeldt: 15 maj 2002 01:01
Indlæg: 245
Geografisk sted: København
- Nogle gange kan jeg lide at lytte til lækker afdæmpet musik... ikke for højt, fordi så bruger jeg så meget opmærksomhed at jeg ikke bliver træt.

Og så tømme mit sind for tanker og lade musikken tage plads i stedet, så jeg 'bliver' til musikken.

- Eller lytte til lav volume samtaler fra fjernsynet, gerne på et sprog som jeg overhovedet ikke forstår...

- Det er altid godt at være opmærksom på sit åndedræt... for ikke at ligge og rode rundt i tanker, hvilket også holder een vågen... dette renser samtidig sindet og er en nem form for meditation.

Man skal ikke styre sit åndedræt, bare lægge mærke til hvornår man ånder ind, og hvornår man ånder ud igen... retter man opmærksomheden mod dette, ensrettes ens sind og man lader sig mindre nemt fare vild i nyttesløse tanker og bekymringer.

- Det er også en god ide at ligge og tænke dagen i dag igennem, lige fra det første øjeblik man kan huske, og så frem... reflektere over begivenhederne og hvad de har bragt een.

Dette bør man faktisk også gøre mens man ikke prøver at falde i søvn, fordi det er en god måde at 'evaluere' sig selv og hvad man bruger sin værdifulde tid på hver dag...

Men det får mig altid til at falde i søvn inden jeg når til dagens ende, hvis jeg ligger ned med lukkede øjne samtidig [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 23 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 10 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team