Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 22 jul 2025 22:40

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 19 aug 2005 14:40 
Offline
In our memories

Tilmeldt: 20 jul 2001 01:01
Indlæg: 1073
Jeg har søgt psychedelia tyndt, men er ikke stødt på den her rapport nogen steder(hvis den findes, så link og adm. slet).

Ret interessant, samt skræmmende rapport, som måske kan få folk til at tænke sig om en ekstra gang inden de går ud, og bruger deres "lommepenge" på narko.

God læsning :)



http://www.sst.dk/upload/forebyggelse/c ... t_2005.pdf

Citat:
Forord

På foranledning af Sundhedsstyrelsen blev det besluttet at udføre en pilotundersøgelse af narkotika i illegal forhandling på brugerniveau for året 1995 (1). Pilotundersøgelsen er senere fulgt op af tilsvarende undersøgelser for hvert af de efterfølgende år, og “Gadeplansprojektet” indgår nu som en integreret del af Sundhedsstyrelsens overvågning af narkotika på det illegale stofmarked i Danmark (2-6, 8, 10 og 12). Projektet finansieres af Sundhedsstyrelsen. Denne rapport beskriver resultaterne for 2004.

Undersøgelsen er et samarbejde mellem Sundhedsstyrelsen, de tre retsmedicinske institutter, Rigspolitichefen, Afd. A, Nationalt Efterforskningsstøttecenter (NEC) og politiet i udvalgte politikredse (København, Århus, Odense, Aalborg og Esbjerg). Projektet koordineres af Retskemisk Afdeling, Aarhus Universitet. Cand.pharm., ph.d. Irene Breum Müller, Retskemisk Afdeling, Københavns Universitet er ansvarlig for undersøgelserne af prøverne fra København, og cand.scient. Dorte Rollmann, Retskemisk Afdeling, Syddansk Universitet for prøverne fra Odense. Foruden undertegnede er cand.scient., ph.d. Mogens Johannsen og cand.polyt., ph.d. Mette Findal Andreasen Retskemisk Afdeling, Aarhus Universitet ansvarlig for prøverne fra Århus, Aalborg og Esbjerg. Laborant Brian Nielsen er ansvarlig for den samlede database. Lektor, cand.pharm. Erik Nielsen har udført de statistiske beregninger. Rapporten er udfærdiget af undertegnede.

Elisabet Kaa
lektor, lic.pharm.
projektkoordinator


Top
 Profil  
 
Indlæg: 21 aug 2005 04:37 
Offline
In our memories

Tilmeldt: 05 aug 2001 01:01
Indlæg: 3279
Geografisk sted: Provinsen
Mange tak, det er bestemt en relevant og interessant rapport, som bringer svar på nogle af de spørgsmål, de fleste af os nok har stillet os selv før.

Mvh. Psyko


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 02 sep 2005 14:51 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 maj 2004 05:25
Indlæg: 90
Det er ganske rigtigt en meget informativ og relevant rapport. Dog skal det nævnes at det er nødvendigt nærlæse afsnittet om materiale og metode for at kunne aflæse de oplyste renhedsgrader korrekt, da alle salte er omregnet til deres baseform. På rapportens side 4(side 6 i pdf-filen) kan man læse følgende:

Citat:
Pr. 1.1.2002 besluttede de retskemiske afdelinger fremover at angive renheden (koncentrationen) af illegale stoffer som procent aktivt stof. Renheden af stofferne i denne undersøgelse er derfor ligesom for 2002 og 2003 angivet som procent aktivt stof dvs. som base og ikke som salt. Hvor der i rapporten er angivet renheden for tidligere år er der foretaget en omregning i forhold til hvad der er angivet i tidligere rapporter (1-6 og 8). Der er anvendt omregningsfaktor 0,73 for amfetaminsulfat til amfetamin, 0,89 for cocainchlorid til cocain og 0,87 for heroinchlorid til heroin.


Det vil på godt dansk sige at 100% rent amfetminsulfat bliver registreret som værende 73% rent, 100% rent cocainchlorid som 89% rent, og 100% rent heroinchlorid registreres som 87% rent. Vil man vide den reelle renhed på de nævnte stoffer, skal man derfor dividere den oplyste renhedsprocent med den anvendte omregningsfaktor. For amfetaminsulfats vedkommende betyder det at den gennemsnitlige renhed ikke er de oplyste 12%, men derimod 12/0,73 = 16,4%, og den reneste af de analyserede prøver ikke var 59%, men i stedet ca 81%, der skal altså lægges næsten 37% af den opgivne renhed oveni. Forskellen ved de andre stoffer er ikke nær så stor, men det er dog stadig 12% og 14% der skal lægges til de opgivne tal for hhv. cocainchlorid og heroinchlorid.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 21 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team