Zarathustra skrev:
Hvis du prøver at rationalisere de ting du oplever på trippet og få dem til at passe ind i dit normale verdensbillede mens du oplever dem, kan det gøre trippet negativt, da det tit ikke lader sig gøre.
Hvis du føler at de ting du oplever på trippet er "forkerte", kan du ikke nyde dem, men prøver at kæmpe imod dem, og så går det for alvor galt.
Fuldstændig enig!
Det er også (for mig ihvertfald (også under påvirkning af thc)), en del af "kampen" om at få en positiv oplevelse under rusen.
At "tanker"/"følelser"/"stemninger" der i ultra små øjeblikke dukker op i bevidstheden og er så fremmede og uforståelige for hvad man før troede der var mulighed for at "opleve" i menneskets bevidsthed, kan være så grænseoverskridene og skræmmende fordi indtrykkene er så langt væk fra ens håndgribelige og trygge ("normale") "rammer" og at man så samtidig ikke forstår hvad der sker, og kan give en (stærk) angst for om man er ved at miste forstanden fordi det kan virke stærkt unormalt.
At feltet i ens underbevidsthed (og i under påvirkning af div. substanser - potientiel bevidsthed) er ligesom et kæmpe mørkt rum - et rum lige så stort og mørkt som universet - som man ikke kender og ikke kan vide hvad man kan finde når man svæver rundt i det (flyde med trippet) kan give et stærkt behov for at ville kontrollere hvor langt ud man vil og i hvilken retning man vil bevæge sig hen af, at man nærmest panik agtigt kan gribe ud efter noget som er håndgribeligt og forståelig (trygt) som skal holde en fast og som skal forhindre en i at svæve et sted hen hvor man ikke kan finde tilbage fra.
Da dette i mere eller mindre grad ikke kan lade sig gøre når man først tripper, gør at man måske flyder ja - men så er det med paraderne oppe og alt hvad man så støder på i trippet vil så virke fjendtligt og uvelkommen og være så angstfremkaldende at man er trådt ind i et badtrip.