Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Hjertet?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=85&t=18442
Side 1 af 1

Forfatter:  Endophin [ 25 apr 2007 14:22 ]
Titel:  Hjertet?

heysa. Tænkte på.. er der nogle af jer, hvor jeres hjertes rytme svinger meget og er uregelmessigt?? Eller er det standard :>

Forfatter:  Endophin [ 25 apr 2007 14:23 ]
Titel: 

Efter indtagelse af et stof selvf. :D

Forfatter:  Jaspar [ 25 apr 2007 14:26 ]
Titel: 

Ja, irregulær hjertebanken har jeg prøvet mange gange på E og også dagen efter. Da det var allerværst blev jeg virkelig skræmt, og det er også en af grundene til, at jeg ikke tager E længere.

Jeg skal ikke kunne sige, om det er fordi ens hjerte kommer på overarbejde, men rart er det ikke.

Forfatter:  Puttes [ 25 apr 2007 16:54 ]
Titel: 

hvis du har den mindste form for dårligt hjerte så kan det godt være derfor

Forfatter:  Malkavian [ 25 apr 2007 17:12 ]
Titel: 

Det svinger rimelig meget alt efter stof. Hash kan virkelig få pulsen op at ringe.

Som Jaspar beskriver, så er det ikke unormalt at netop hjertebanken fra tid til anden giver folk dårlige trips. Det skyldes to ting.

Den ene er, at en høj hjertebanken gør folk bange for at de måske er ved at dø (man hører så meget om dødsnarko, ikke sandt) og det andet er at ens hjertebanken/puls har en tendens til at accelerere, hvis man fokuserer på det og er bange. Også kendt som "recipe for disaster" :)

Der er en reel livsfare, hvis man har dårligt hjerte, men det er givetvis rimelig sjældent at folk kradser af hjemme i sofaen fordi har har taget noget hash eller E.

De fleste der dør af Ecstasy dør ikke af en hjertestop, der kommer som et lyn fra en klar himmel. Det er oftest af hedeslag i forbindelse med heftig dans i varme lokaler og i kombination med amfetamin - faktorer der alle konspirerer mod overophedning og dehydrering.

Forfatter:  Slettet bruger X [ 25 apr 2007 23:54 ]
Titel: 

Et helt normalt hjerte slår ikke med en konstant "klang". Min kæreste var for nyligt udsat for et voldsomt biluheld som forsagede en lang indlæggelse på sygehuset. I den forbindelse sad jeg ved hans seng og kiggede på skærmen over hans hjerterytme og bemærkede en række uregelmæssigheder som ikke kom på bestemte tidspunkter.

Jeg spurgte derfor lægen om det var normalt for et sundt hjerte at vise de udsving og det svarede han ja til. :wink:

Ved slet ikke om det var det du mente.. :roll:

Forfatter:  erusaerT [ 26 apr 2007 00:24 ]
Titel: 

Et normalt sundt hjerte pumper ikke fuldstændig synkront eller symmetrisk, men holder dog det man kalder en sinusrytme med en nogenlunde fast takt. På et hjertekardiogram kan man se den direkte spænding, altså den elektriske effektivitet der foregår i hjertet, og der kan man se de mere finere udsving og detaljer. Men hvad der nogle gange kan ske er det man kalder hjertearytmi, hvor hjertet enten springer en takt over eller slår en slag for meget. Det skyldes normalt fordi hjerteklapperne ikke åbner helt præcist, sådan lidt ligesom hvis en ventil på en bil ikke åbner som den skal. At man kan opleve hjertearytmi engang imellem behøver ikke betyde at man har dårligt hjerte, men hvis man oplever det ofte er det nok noget man skal snakke med sin læge om. Jeg burde mene at belastninger på kredsløbet kan fremprovokere forskellige typer arytmier, også i dagene efter...

Det er værst med stoffer som amfetamin og kokain der har en ret voldsom indvirkning på både det sympatiske og para-sympatiske nervesystem, der som bekendt styrer blodtrykket samt hjertefrekvensen og slagdybden.

Forfatter:  Slettet bruger X [ 26 apr 2007 12:57 ]
Titel: 

Treasure skrev:
Citat:
Et normalt sundt hjerte pumper ikke fuldstændig synkront eller symmetrisk, men holder dog det man kalder en sinusrytme med en nogenlunde fast takt. På et hjertekardiogram kan man se den direkte spænding, altså den elektriske effektivitet der foregår i hjertet, og der kan man se de mere finere udsving og detaljer. Men hvad der nogle gange kan ske er det man kalder hjertearytmi, hvor hjertet enten springer en takt over eller slår en slag for meget. Det skyldes normalt fordi hjerteklapperne ikke åbner helt præcist, sådan lidt ligesom hvis en ventil på en bil ikke åbner som den skal. At man kan opleve hjertearytmi engang imellem behøver ikke betyde at man har dårligt hjerte


:yeah:

Forfatter:  cake [ 26 apr 2007 14:12 ]
Titel: 

De gange hvor jeg har prøvet amfetamin har mit hjerte som regel slået en del heftigere, har dog ikke prøvet det med hash endnu.

Lidt offtopic, er der så nogen der har prøvet at det slår så hårdt / bizart at man kan hører det ? Altså uden stoffer.
Det prøvede jeg nemlig for et par år siden, men det gik væk af sig selv og varede max 2 timer af hva jeg kan huske. Sådan hvis jeg f.eks. lå i sengen kunne jeg høre det nærmest skratte :S Kom lige i tanke om det da jeg læste tråden :P

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/