Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 19 jul 2025 09:21

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 64 indlæg ]  Gå til side 1, 2, 3, 4  Næste
Forfatter besked
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 06:47 
Offline
In our memories
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 okt 2000 01:01
Indlæg: 7066
Geografisk sted: København
Hva' kender i af gode narko/psykedeliske/techno-film?

Fear & Loathing in Las Vegas - den kommer man ikke uden om!
Human Traffic - en af mine yndlings...
Groove - Et realistisk syn på technomiljøet.
Eksperimentet - En psykolog gufler svampe og bliver til en abe(?), fed film dog.

Hva' kender i ellers?

Personligt gad jeg godt se PIHKAL filmatiseret, hehe...


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 09:00 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 30 nov 2001 02:01
Indlæg: 199
Geografisk sted: Sjælland
du må endelig ik glemme Nowhere... d en amerikansk ungdomsfilm fra '97. den er sq også meget sjov. de får også taget hvad de har godt af... plus det løse [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]
men fear and loathing er klart en af mine farvoritter


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 11:47 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 16 jan 2001 02:01
Indlæg: 936
Geografisk sted: 3400
Og husk Train Spotting.


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 16:26 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 22 sep 2000 01:01
Indlæg: 415
Den absolut fedeste film på dette område må klart være Easy Rider! [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img]


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 17:09 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 jul 2000 01:01
Indlæg: 484
Geografisk sted: Kbh
Ej at forglemme: 'Streets of New York' med Leonardo DiCaprio.


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 18:15 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 19 jan 2001 02:01
Indlæg: 934
Geografisk sted: Wild Wild Westjylland
Nowhere er også en af mine favorit film!

Men ellers kender jeg sq også kun Fear & Lo...

GO! er også en sjov nok film....handler om nogle unger og nogle drugs og de problenmer de kommer ud i [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 20:51 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 20 okt 2001 01:01
Indlæg: 2694
Geografisk sted: Påskeland
I septembers blev der sendt en film i TV der vist nok hed noget i retning af "the rush" med James Woods.
Den handlede om en sælger, der til en jet-set-fest blev tilbudt en bane coke, hurtigt blev afhængig sammen med sin smukke og søde kone, og resten af filmen er så en lang nedtur, hvor han går fra stoffri til downers til crack til alt muligt lort. Den slutter med at han sidder på gulvet alene i en lille ynkelig lejlighed totalt bombet med blodskudte øjne og et vildt blik og fortæller om sin forfærdelige skæbne.
Ikke en af de sjoveste drug-film der er lavet. Meget moraliserende og deprimerende

Jeg mener at det var TV2 Zulu der i søndags sendte filmen "Drugstore Cowboy" med Matt Dillon. En udemærket film om en gruppe junkier der røver drugstores i USA. Til sidst prøver hovedpersonen efter nogle lidt uheldige hændelser at blive clean, men det går ikke helt som planlagt, og han opdager at hans liv som junkie var mere glamourøst, spændende og værdigt end livet som arbejder der "borer huller".
Som en ekstra bonus er William S. Burroughs med i filmen, hvor han spiller en junkie-præst(!)

Man kan vel godt kalde Oliver Stones dokumentar om "the Doors" for en "stof-film", der er bl.a. nogle syrede scener hvor de render rundt på peyote i ørkenen. Filmen er ihvertfaldt fyldt med stoffer og den tager ikke ligefrem afstand fra dem.

Den mest underlige/syrede/psykedeliske film jeg kender må være Luis Buñuels og Salvador Dalis groteske kortfilm "Un chien Andalou" ("den andalusiske hund"). Filmen starter med et billede af en fuldmåne, hvorefter man ser et close-up af øjet på en kvinde der bliver skåret over med skalpel... senere bliver det mere og mere underligt. I en scene slæber en arrig mand et flygel med nogle døde dyr og levende præster spændt for igennem en stue hen imod en skrækslagen kvinde.
Filmen er en stumfilm i sort/hvid fra 1920/1930'erne. Det er nok en af de mest syrrealistiske film jeg nogensinde har set - der er ingen historie, ingen handling, ingen mening, intet budskab og ingen fornuft!

[ 13 December 2001: Besked ændret af: Zarathustra ]


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 21:05 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 13 aug 2001 01:01
Indlæg: 102
Der er også filmen "Kids" ... den er virkelig værd at se!!!.. om unge der fester lidt for hårdt!!!.. de fester, slås, og knepper små piger på 14-15 år.. hehe!!!... gudefilm [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 21:07 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 04 sep 2001 01:01
Indlæg: 257
Geografisk sted: Aalborg
Hvad med Blow??

Eller måske Traffic, den er da lidt god.


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 22:08 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 apr 2001 01:01
Indlæg: 4843
Ach i dumme stenerhjerner, vi har haft snakken om film en gang [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img] Jeg var enda flink nok til at skrive de film ned der blev nævnt, so here it goes:
Altered States
Jacob's Ladder
Nowhere
Naked Lunch
Videodrome
eXistenZ
FEAR AND LOATING IN LAS VEGAS
DRUG STORE COWBOY
Delikatessen
Cube
One flew over the coockoos' nest
Human Traffic
the cell

beklager skriften!


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 22:16 
Offline
In our memories
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 okt 2000 01:01
Indlæg: 7066
Geografisk sted: København
Dope Pushers (Gridlock'd) er også en okay film om to junkier der vil (men bare ikke kan) komme på afvænning...

Un chien Andalou - den må jeg vist hellere få set, lyder tilpas fucked up til mig! [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]
- Men hvor finder man den henne?


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 23:16 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 19 jan 2001 02:01
Indlæg: 934
Geografisk sted: Wild Wild Westjylland
Uhh ja Kids, en af mine favorit film !


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 13 dec 2001 23:26 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 30 nov 2001 02:01
Indlæg: 199
Geografisk sted: Sjælland
er der nogen der har set Bringin out the dead, med nicholas cage?!?
den sq været ret syret, men jeg har ik lige fået taget mig sammen t at se den endnu... mener jeg så et sted at den var på top10 over de bedste (mest fucked [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img] ) trips fra film...


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 14 dec 2001 00:23 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 04 sep 2001 01:01
Indlæg: 257
Geografisk sted: Aalborg
Den er pisse sej, han er en ret sej ambulancechauffør, der sammen med sin makker går amok, og drikker hospitalsspritten, og laver alt muligt cool. Men også en lidt depressiv film. Lad være med at se den på syre, lige så godt se natural born killers så.... [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 14 dec 2001 01:54 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 11 jun 2001 01:01
Indlæg: 455
Geografisk sted: DK
ja train spotting er cool, og human traffic er også min yndlings drug-movie.
har endnu ikke set fear and loathing in lv...... ku være man sku leje den en af dagene.


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 14 dec 2001 15:56 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 20 okt 2001 01:01
Indlæg: 2694
Geografisk sted: Påskeland
@Dextrose: Du kan sikkert låne den på dit bibliotek (hvis de har en video-afdeling). Første gang jeg så den var en gang den blev sendt ret sent på DR1, de andre gange har jeg lånt den på biblo.

@Punk: Synes nu at "the Doors" også burde være med på listen over tripfilm - hele Jim Morrisons liv var jo et langt trip! [img]images/smiles/icon_eek.gif[/img]

Jeg mener også at der er en scene i Training Day, hvor Ethan Hawke er på PCP og alt bliver neon-grønt [img]images/smiles/icon_eek.gif[/img] [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img] - rimeligt syg måde at trippe på.

Der er også en eller anden film (kan ikke huske hvad den hedder) med Jack Nicholson, hvor han som hippie rejser rundt med 2 andre fyre i et folkevognsrugbrød på syre... da jeg ikke kan huske hvad den hedder, ved jeg ikke om den allerede er nævnt.


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 14 dec 2001 17:28 
Offline
In our memories

Tilmeldt: 05 aug 2001 01:01
Indlæg: 3279
Geografisk sted: Provinsen
Hva' med Christine F...eller hvad fanden det nu er den tyske narkoluder hedder!

-Psyko


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 14 dec 2001 19:09 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 20 okt 2001 01:01
Indlæg: 2694
Geografisk sted: Påskeland
hun hedder Christiane F, og bogen hedder : "I morgen er det slut"
- er den blevet filmatiseret??


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 14 dec 2001 22:59 
Offline
In our memories

Tilmeldt: 05 aug 2001 01:01
Indlæg: 3279
Geografisk sted: Provinsen
Ifølge min tysklærer, ja...Jeg har nu ikke læst bogen, kun bladret den igennem. Det var sgu en hyggelig barndom hun fik sig dér!
"It's a sick world we live in these days"

-Psyko

[img]images/smiles/icon_eek.gif[/img] [img]images/smiles/icon_eek.gif[/img]


Top
 Profil  
 
 Titel: Film
Indlæg: 15 dec 2001 00:17 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 04 feb 2001 02:01
Indlæg: 1284
Geografisk sted: Denmark
Den er faktisk ret god!


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 64 indlæg ]  Gå til side 1, 2, 3, 4  Næste

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 36 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team