Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 20 jul 2025 19:33

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 22 indlæg ]  Gå til side 1, 2  Næste
Forfatter besked
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 15:31 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 23 jul 2002 01:01
Indlæg: 177
Geografisk sted: Den Anden Verden?!?
ATT. Annette Hagerup.


Jeg retter min henvendelse til jer efter jeres annonce D. 14. Januar Anno 2002 Kl. 07:16.

Da i og jeres "Kollegaer" hos Urban. Begge udgiver Websitet Psychedelia.dk som en Narko-Logè udstiller i os som var vi slum.

I gør alt for at sælge jeres uinteressante blad, og grunden til det er uinteressant skyldes at jeres historier ikke er gennemarbejdet ordentligt.

I den angivne Artikel anklager i Psychedelia.dk for at være en Narko Logè for unge stofmisbrugere, hvor vi på sitet udveksler adresser og bytter Narkotika med hinanden.

Det kan jeg så reinformere jer om at det ikke er tilfældet med vores website, men derimod at skabe større sikkerhed for unge der benytter sig af rusmidler.

Vores Website beskæftiger sig derimod med det der kaldes for H.R (Red. Harm Reduction), Hvor vi går ind for skadereducering.

Så ideèn med Psychedelia.dk er simpelthen at vi ved Danmark har et problem med stoffer og at det ikke kan stoppes.

Derimod kan vi gå hen og give hinanden råd til hvordan man passer bedst på sig selv under, og efter et trip og hvad der gøres i tilfælde af de såkaldte "Bad Trips".Jeg selv

MÐM@ fra Psychedelia.dk har tidligere været ude i et misbrug af diverse rusmidler og er rent faktisk kommet ud af mit misbrug med stoffer.

Dette skyldes at jeg var meget tæt på en psykose og havde angstandfald, og ikke vidste hvad jeg skulle gøre.

I min angst for dette skrev jeg et indlæg på Psychedelia.dk hvor jeg blev rådet til at holde en pause fra stofferne for ellers ville det gå galt.

Oveni det at de anbefalede mig en pause, var der ekstremt mange der gav gode råd såvel tilbød mig at besøge/inviterede mig over for at snakke og få lidt styr på det hele.

Jeg benytter stadig Psychedelia dagligt og benytter mig af at vidergive råd til andre så de slipper for ubehagelige oplevelser jeg selv har været igennem.

Gode Råd Er Dyre? i skriver i jeres Artikel at det er et Professionelt site men hvad i ikke tænker på er at det er en free service der blir udbudt med hjælp og gode råd.

Henrik Rindom mener at forsøg med stoffer / hjemmelavede eller købte kan være dødelige jeg vil kalde det uvidenhed fra hans side.

Det er eksperimenter fra nogen af Psychedelia.dk`s brugere og formålet er at skaffe så rent narkotika som muligt og ikke at lave dødelige bomber.

Jeg vil slutte denne e-mail af med et citat fra en meget klog person fra Psychedelia.

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote
Citat:
Information wants to be known


Dette er hvad jeg har i sinde at sende til BT.
Er det okay med jer herinde ville poste det før det er sendt!
Begrundelsen er deres artikler om psychedelia der os blev beskæftiget i topicet BT.


[ 23 Januar 2003: Besked ændret af: MÐM@ ]


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 15:43 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 sep 2001 01:01
Indlæg: 798
Geografisk sted: Århus
Det lyder rigtig godt, så håber jeg at hun vil se lidt anderledes på vores site - her kan hun jo se at vi faktisk hjælper folk.

God idé MDM@ [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 15:54 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 jan 2002 02:01
Indlæg: 506
Det ser fint ud..
Lad os håbe det hjælper, eller de bare sletter den med det samme!

anyway, godt skrevet.


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 15:59 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 11 mar 2002 02:01
Indlæg: 31
Geografisk sted: Hvidovre
Godt formoleret MDM@ lad os håbe at de ser på det og ikke bare smider det ud, for det er ikke lige ferm posektiv omtale der har været om psychedelia.


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 16:00 
ja det er alltides post du lave der MÐM@..
og håbe sku også de kan se hvad det er vi prøve på her inde!! [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]


Top
  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 16:06 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 05 dec 2000 02:01
Indlæg: 2137
Geografisk sted: Monkey Island
Øøh.. Er det bare mig der er på crack, eller er det ikke ved at være liidt sent med et klagebrev...? Det virker temmelig sørgeligt at slå kontra et år efter at skaden er sket...


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 16:28 
Halifax666 det kan du måske have radt i !


Top
  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 17:20 
Offline
In our memories
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 okt 2000 01:01
Indlæg: 7066
Geografisk sted: København
Det er ganske pænt formuleret, men jeg tror ærlig talt ikke at det har en skid effekt på dem.


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 17:23 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 23 jul 2002 01:01
Indlæg: 177
Geografisk sted: Den Anden Verden?!?
<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote:</font><HR>Originalt postet af Dextrose:
Det er ganske pænt formuleret, men jeg tror ærlig talt ikke at det har en skid effekt på dem.<HR></BLOCKQUOTE>

Nej de skriver vel hvad de vil skrive i deres skide Avis.
Men ja det vil sige det slet ikk kan betale sig at poste brevet ?...
Okay...
Men ellers tak...


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 17:53 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 sep 2001 01:01
Indlæg: 798
Geografisk sted: Århus
Nej jeg syntes det er en god idé, bare send mailen - sent er bedre end aldrig ...


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 17:56 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 15 sep 2002 01:01
Indlæg: 694
Geografisk sted: Danmark
Ja pænt godt formuleret, men igen de ser det sikkert bare som et forsøg "på at redde vores røv".

Forresten MDM@ hvor har du været henne for tiden? [img]images/smiles/icon_confused.gif[/img]


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 18:06 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 14 sep 2002 01:01
Indlæg: 55
Geografisk sted: Hillerød... ar ska li æde e´n kix...
heh så kan psychedelia skrive deres egen avis "psychedelia.dk", så kan det være at det siver ind hos nogle hva denne her side står for...


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 19:33 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 04 sep 2001 01:01
Indlæg: 95
Super godt initiativ! Det er alletiders skrevet og det er godt du gør det så de ikke dør i synden [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]!!Jeg syntes virkelig der er fedt!!


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 23 jan 2003 22:51 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 12 jan 2002 02:01
Indlæg: 163
Geografisk sted: En lille sivhytte i Peru
Jeg synes det er et fint brev, men jeg synes at du skulle stryge det med at de er et uinteressant blad. Ikke at jeg er uening, men en sådan fornærmelse vækker ikke ligefrem sympati eller velvilje hos modtageren. Jo mere høfligt, jo bedre ville jeg sige, for så er chancen større for at journalisten tager det til efterretning.


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 24 jan 2003 10:35 
Offline
Psychedelia Gay Overlord

Tilmeldt: 13 maj 2001 01:01
Indlæg: 3406
Geografisk sted: Biløen
Som en der har haft rigtigt meget med medier at gøre, vil jeg sige at det dér er ligegyldigt. Der er ingen grund til at appelere til medier som BT/Urban/whatever, eftersom det eneste man kan få ud af det er problemer. Lige nu skriver de ikke om psy.dk. Og sådan skulle det gerne blive ved. Jeg kan ikke se hvad godt der skulle komme ud af sådan et brev? Hvad forventer i?

Det var måske lidt anderledes hvis der kørte en kampagne nu. Men det gør der jo ikke.

MVH


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 24 jan 2003 12:30 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 apr 2001 01:01
Indlæg: 160
på en måde synes jeg at i skal sende brevet ,men der er jo ikke sket mere i sagen siden at artiklen er blevet udgivet for snart 1 år siden, hvis den bliver sendt så tror jeg måske bare de kunne finde på at "gå op i det igen" og måske finder de en eller anden fanzy måde så alle medierne kommer på nakken af psychedelia.dk-

men det er ellers kanon godt skrevet! Det synes jeg virkelig det er!!


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 24 jan 2003 12:53 
Offline
Site Admin

Tilmeldt: 21 maj 2002 01:01
Indlæg: 1119
Her er et uddrag af det oprindelige brev der blev sendt til Kåre Quist umiddelbart efter "afsløringen":

Hej Kåre!

Jeg vågnede i morges på en lidt ubehagelig vis, da en af mine bekendte
ringede og informerede mig om en ret ubehagelig artikkel i Urban! Den omhandlede
en side som jeg er admin for(sammen med enkelte andre), nemlig psychedelia.dk.
Jeres artikkel er godt nok noget jeg havde forventet ville være trykt i
ekstrabladet eller en lignende sentationsavis. I har set totalt sort og hvidt på
sagen og kun henvendt jeg til kilder som sundhedsstyrelsen og politiet,
hvilket ikke giver så bredt et syn på sagen. I har fremstillet os som en ond
narkologe, der vil fremme narkomisbruget, handler totalt uden ansvar og sælger til
højre og venstre. Jo, siden handler først og fremmest om psychedeliske
stoffer, hvilket vil skræmme mange med det samme, men hovedformålet med siden er
noget mere nobelt end i har fremstillet det som. Hvis i havde brugt tid på at
læse vores disclaimer og idegrundlag, ville i have set af ideen er harm
reduction og salg/opfordring til salg er strengt forbudt. Vi har håndholdt denne
lov med streng hånd og der er aldrig blevet solgt så meget som et mg af noget
psykoaktivt på siden. Jeg har slet ikke styr på hvor mange unge sjæle, der
vel og mærke HAR besluttet sig for at prøve stoffer inden de kommer derind, som
vi har fået talt fra det og guided på rette vis.

Jeres efterfølgende artikkel om researchchems er også helt hen i vejret. I
skriver at "de bruger dem til at lave ulovlige stoffer af". For det første er
research chems væsenligt mere sikkert at bruge en urene gadestoffer man ikke
kender koncentrationen af. For det andet er det så lille en klikke der bruger
dem(max 10 på psy.dk) og ikke de 600 i har fremstillet det som. Problemet er
af helt anderledes små proportionener end i fremstiller det som. Men nu da i
har været så fornuftige at SKRIVE NAVNET PÅ DE NÆVNE KEMIKALIER, er det jo
pludseligt blevet et nationalt problem, så kan man jo spørge sig selv hvem der
er den værste narkospreder: Urban eller psy.dk? Psy.dk var ind til i skrev
artiklen myntet til en mindre håndfuld mennesker, der vil beruse sig med
omtanke og dele af sine erfaringer, så andre kan lære af det. Den holdning i har
til stoffer er lidt som holdningen til sex i 1800 tallet: "Alle dyrker det,
men ingen taler om det, for det er tabu". De forskellige undersøgelser der er
lavet omkring danmarks ungdom viser at nær ved 50% af aktive unge(aktive i
byen) før eller siden vil prøve sig med hårde stoffer(amfetamin, MDMA, LSD, GHB
etc) og er det ikke bedre med neutral information om hvordan og hvormeget
istedet for den der "bare sig nej" holdning? For folk tager jo stofferne
alligevel, så derfor er harmreduction så vigtigt et budskab at sprede!

Nu har i tvunget os til at lukke siden, da vi naturligvis ikke ønsker for
mere hysteri omkring siden, men i har altså misforstået siden totalt! Jeg vel
selv kontakte Rindom angående hans udtalelser, da jeg ved at han er stor
fortaler for harm reduction. Jeg kan ikke helt se hvad jeres formål med artiklen
har været, ud over sentationspresse, men jeg vil lige summere hvad i har fået
ud af den:

- Der er ikke længere neutral information tilgængelig om brug af diverse
rusmidler, så folk må gætte sig til hvad de skal tage/gøre

- I har skrevet i en gratis avis hvad de forskellige lovlige kemikalier
hedder, så folk nu vil storme ud og købe dem og ikke ANE hvordan de skal bruge
dem.

- I har optrevlet en ond narko"loge", som i selv kalder det og givet mere
hype omkring emnet!


Nu ved jeg godt jeg lyder meget negativ omkring jeres artikkel, men jeg
synes ikke det er fair at i ikke har kontaktet OS i forbindelse med artiklen, så
vi havde en chance for at forsvare os. Det er en meget meget ensidig artikkel
i har fået skrevet og såvidt jeg forstår skal journalistik helst være
præsentation af et emne uden at tage stilling til dem, og det har i ikke formået i
den artikkel!

Jeg vil meget gerne skrive en bedre artikkel(end denne mail, der er skrevet
lidt i huj og hast) hvis i er interesseret i at trykke den og skabe lidt mere
debat på området!

Jeg vil naturligvis være anonym, så mit navn må du gerne holde for dig selv!

mvh
X


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 24 jan 2003 12:55 
Offline
Site Admin

Tilmeldt: 21 maj 2002 01:01
Indlæg: 1119
her er så det interview der blev lavet med den super seje, lækre, store Voorhees:
http://www.psychedelia.dk/artik.htm


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 24 jan 2003 15:20 
Offline
Psychedelia Gay Overlord

Tilmeldt: 13 maj 2001 01:01
Indlæg: 3406
Geografisk sted: Biløen
Ikke at det kan overraske nogen, men ham Vorhees giver mig herre-lang næse i underdrengene (på en totalt hetero måde natürlich).


Top
 Profil  
 
 Titel: Brev Til BT
Indlæg: 24 jan 2003 17:11 
Offline
In our memories
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 okt 2000 01:01
Indlæg: 7066
Geografisk sted: København
GHB et hårdt stof? Que?


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 22 indlæg ]  Gå til side 1, 2  Næste

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 7 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team