Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Music til svampe trip?
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=85&t=49139
Side 1 af 1

Forfatter:  Ø Tripperen [ 08 nov 2014 20:23 ]
Titel:  Music til svampe trip?

Hej alle sammen
Jeg skal på svampe om lidt men jeg mangler noget god/andet music!
Jeg plejer at lytte til Pink floyd, The Doors, Rollingstones og andre gange Psytrance, Chillstep, Balstyrko, Bikstok, steppeulvene osv.

Hvad plejer i at trippe til når i er på LSD, LSA eller Svampe?

Forfatter:  Crime [ 08 nov 2014 20:29 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

det her set og tilhørende visuals river mig rundt hvert trip, der er så mange dejlige mystiske lyde og melodier der går rent ind når jeg er på svampe


Forfatter:  Ø Tripperen [ 08 nov 2014 20:59 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Crime

Hehe det var sjovt fordi at jeg har haft et af mit livs bedste oplevelse på 6.5g tørret sn og samme Mix som du anbefaler:)

Men jeg vil gerne prøve noget andet denne gang, sidste gang jeg var på svampe lyttede jeg også til Supernova men skiftede da det blev for meget efter nogle minutter.
gerne noget andet end psytrance:)

Forfatter:  Pestilence [ 08 nov 2014 21:45 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Jeg er helt vild med chillout og ambient når jeg tripper på psykedelia. Til hverdag lytter jeg til rock og hiphop.

Forfatter:  spaffeh [ 09 nov 2014 02:26 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Hol Baumann, Søvnigt Sind og generelt en masse psychill eller hvad man vil kalde de genrer der. Ott, Shpongle etc. etc. Også Higher Intelligence Agency. Der er maaaaaaaaaange.

Forfatter:  Ø Tripperen [ 09 nov 2014 18:04 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Trippet er over og det blev gjort på ambient og dark psychill eller hvad det hedder!

Dog var det ikke et optimalt trip, jeg så alle mine med ejere i virksomheden blive gamle, syge og have det dårligt. Plus at jeg mit i trippet begynde at miste følelsen i huden i venstre side på mit andsigt. Jeg kunne mærke at der var noget galt så jeg gik på toilettet, da jeg kiggede i spejlet kunne jeg se alle nerverne i venstre side stille og roligt dø og jeg så mit andsigt falde mere og mere og siden kunne jeg ikke snakke.

Her dagen efter sidder jeg med et halv lammet fjæs, og kan ikke finde ud af at bruge tungen. Jeg aner ikke hvad der er sket, men jeg tror ikkedet er svampene der har gjort det. Jeg har ikke været hos læge endnu, men jeg har tid i morgen.

Dette er ikke sjovt på nogen måde, specielt fordi at jeg er den person som vores kunder i firmaet skal kontakte og snakke med hvis de får problemer med produktet vi har solgt...

Jeg burde måske lave en fuld trip raport af dette mærkelige/vanvittige oplevelse.

Forfatter:  Mursu [ 11 nov 2014 17:42 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Darkpsy og forest!! Det holder bare max! Min homie fandt også et vold svedigt funk band forleden da vi trippede DOC der hedder "Jimmy castor bunch" kig efter en sang der hedder King kong blandt andet

Forfatter:  Ø Tripperen [ 14 nov 2014 01:38 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Jeg har lavet en rapport så godt som jeg nu duer til:)

Forfatter:  knarkdrengen [ 14 nov 2014 01:43 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

:shock: Det er sgu ellers ikke så lidt, du indtager af gangen, Øtripper

Forfatter:  Ø Tripperen [ 14 nov 2014 01:50 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Ja jeg kan godt lide at trippe ordentligt :)

Forfatter:  rubberlizard [ 14 nov 2014 13:27 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

[youtube]www.youtube.com/watch?v=YerF7oUTyc8[/youtube]

Forfatter:  Flux. [ 14 nov 2014 17:27 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Hey man, det lyder rigtig meget som et slagtilfælde ! Jeg ville søge læge hurtigst mulig hvis jeg var dig.

Forfatter:  knarkdrengen [ 14 nov 2014 18:15 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Hvem af os, Flux :lol:

Forfatter:  Plejadestjerne [ 14 nov 2014 19:39 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Ø Tripperen, og det er også vigtigt at tage de symptomer seriøst.

Men det er sjovt, for det minder mig om mit sidste trip. 1,5 g, og efter peaket er ovre begynder min højre hånd at sove. Først tænker jeg bare "nå weird", men efter en kort stund begynder hele min højre side at "sove" (fra knæ op til tunge). Alarmklokkerne ringer, fordi jeg ved det er symptom på et slagtilfælde. Jeg får et lift til vagtlægen og bliver indlagt til observation, de tager nogle tests og forklarer mig, at alt ser fint ud, og det helt sikkert ikke er et slagtilfælde, men nok nærmere svampene, der fucker med min hjerne og nervesystem. Meget sær oplevelse. Den sovende fornemmelse forsvandt gradvist og var helt væk 8-9 timer efter indtagelse.

Men man skal ALTID tage de symptomer seriøst, det er ikke til at spøge med.

Forfatter:  Plejadestjerne [ 14 nov 2014 19:54 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Det er vel også blot et testamente til, at bad trips kan manifestere sig fysisk. Svampe er jo meget "uskyldige", når vi snakker fysiske skader. Men hvis man er den mindste smule i tvivl, skal man altid handle på de symptomer, hellere være på den sikre side end ende som grøntsag/spasser pga. hjerneskader.

For at vende tilbage til emnet, vil jeg gerne anbefale det her. Det er super lækkert og afslappet på svampe, og god til afveksling fra trance.

https://youtube.com/watch?v=LkQLkPfHfic

Forfatter:  DexterDexter [ 14 nov 2014 19:58 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Hvis det ikke er for sent vil jeg gerne anbefale to gamle numre fra Infected Mushroom, Det adskiller sig meget fra de nyere ting de har lavet og den ene video har nogle fede visuals, helt klart værd at tjekke ud om man kan li IM eller ej. Har røget til det mange gange og det er noget dejligt afslappende "trance"

Infected Mushroom - Elation Station

Infected Mushroom - Avratz (her link til visual video SE DEN https://www.youtube.com/watch?v=wcsrvqPVsUk )

Den her er ikke ligeså syret men har den fedeste melodi: Infected mushroom - Stretched. Den skal lige med :)

Forfatter:  Ø Tripperen [ 15 nov 2014 02:11 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Jeg vidste godt at trippet ville ende i sådan en retning, det er jeg heller ikke ked af, det var sådan set meningen.

Lægen forbandt det med min til tider svære migræne, da migræne lammelser er rimelig almindelige.

Dog har jeg det fint og helt normalt nu:)

Forfatter:  Ø Tripperen [ 16 nov 2014 16:56 ]
Titel:  Re: Music til svampe trip?

Dog har jeg intet imod at i kommenterer/kritiserer min rapport sådan at jeg har mulighed for at forbedre mig hvis jeg skulle til at skrive en anden engang :)

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/