Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Magic
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=85&t=6486
Side 1 af 2

Forfatter:  Optimus Crime [ 18 nov 2003 21:48 ]
Titel:  Magic

Det her var kort oppe i posten om Warcraft 40k men jeg sys det fortjente sin egen tråd. Er her en flok menesker der er med på en Magic turnering i en weekend på et eller tidspunkt?
Vi ka ikke holde det hos mig men hvis der er non stykker der er klar på det og en med masser af plads så burde vi da gøre det!!

Forfatter:  Dr. Phibes [ 18 nov 2003 21:52 ]
Titel: 

Jeg ved godt at vi gang på gang diskuterer hvad generel forum er til. Jeg er af den mening at det strejfer alt der kan have relation til stoffer. Og jeg mener ikke at en Magic-card weekend @ skyd-svend har den store relation til det, så jeg skulle næsten mene at det er en "Fuck hvor er jeg blæst" tråd.

Hvad siger det store barn til dette ? :wink:

Forfatter:  Psyko [ 18 nov 2003 22:02 ]
Titel: 

Jeg er af den opfattelse af generelt forummet er til seriøse threads, der ikke er dækket af de andre fora'er. Som f.eks alcoholic's thread om at flytte hjemmefra og adskillige lignende threads gennem tiderne.

Problemet med fuck-forummet er at de fleste topics går op i off-topics og andet gejl, derfor synes jeg det er fair nok at en saglig diskussion om Magic Card får lov til at køre herinde.

Mvh. Psyko

Forfatter:  йети [ 18 nov 2003 22:04 ]
Titel: 

Fra forsiden af boardet :
Citat:
Dette forum bruges til alt andet, der ikke har noget med de andre forums at gøre, ligefra planlægning af ture til musik.


Det må denne tråd da siges at høre ind under. Så jeg lader den stå her! :)

Forfatter:  Optimus Crime [ 18 nov 2003 22:36 ]
Titel: 

tak for det :D
Er der så nogen der er med på det?

Forfatter:  Imp [ 19 nov 2003 08:38 ]
Titel: 

Magic T. G. er et sjovt spil, men det er længe siden, jeg har spillet det sidst. Jeg tror godt nok stadig, jeg har mine kort liggende, jeg skulle have solgt dem, men det blev aldrig til noget.

Jeg er klar på en turnering, men jeg skal lige lære/huske det igen.

Mvh. Iodjini.

Forfatter:  BabyFlip [ 19 nov 2003 12:52 ]
Titel: 

ja jeg skal lige se om jeg kan finde mine kort et eller andet sted det samler sikkert støv på loftft... Men hvis vi kan samle et par spiller og jeg kan huske reglerne.... så " count me in" :lol:

Forfatter:  Caligula [ 19 nov 2003 13:13 ]
Titel: 

nederen har næsten lige (1 år siden) solgt mine magic cards men ellers var jeg sq fresh sorry skyd-sven ville ellers gerne være med og møde noen af de syre hoveder herindefra IRL

a big love shout out til alle

-Cali

Forfatter:  Halifaxxx [ 19 nov 2003 16:24 ]
Titel: 

Jeg kan da godt lige dukke op og rive jer rundt et par gange... 8)

Forfatter:  Imp [ 19 nov 2003 17:05 ]
Titel: 

Btw. Caligula, er det ikke et billede, fra et kort du har som avatar?

Mvh. Iodjini.

Forfatter:  Caligula [ 19 nov 2003 17:24 ]
Titel: 

jo det er det Iodjini

halifax666 det gør du bare men eehh tager du ikke lige en extra ryger med så? :lol:

Forfatter:  Optimus Crime [ 19 nov 2003 18:10 ]
Titel: 

Nogen vi så ka holde det hos??

Forfatter:  Adobe [ 19 nov 2003 18:13 ]
Titel: 

Halifax666 skrev:
Jeg kan da godt lige dukke op og rive jer rundt et par gange... 8)


Hey - du skal lige forbi mig først, ik? 8) 8)

Har et discard deck et eller andet sted...

Forfatter:  Optimus Crime [ 19 nov 2003 19:40 ]
Titel: 

Jeg tar jer med mit sliver deck :D

Forfatter:  BabyFlip [ 19 nov 2003 19:53 ]
Titel: 

Når/hvis jeg finder mit deck bliver i rykket fuldstændig rundt hele bundet.... :twisted:

Forfatter:  Imp [ 20 nov 2003 09:35 ]
Titel: 

Hvis vi skal spille, spiller vi så type 1 eller type 2?
For jeg tror ikke, jeg har nogle type 2 kort liggende.

Mvh. Iodjini.

Forfatter:  Rylle [ 20 nov 2003 10:11 ]
Titel: 

Discard deck er de absolut mest nederen decks at spille imod. Jeg spiller aldrig imod dem. Det er folk med mangel på opfindsomhed, der laver den slags decks. Istedet for at finde på nogle nye og spændende kombinationer, så ødelægger man den andes spil fuldstændig... Det er selvfølgelig også en del af spillet... Jeg hader det bare...:) Usportsligt i min verden...:)

Jeg tar Jer alle sammen med min Sol Ring...;)

Hvad er forskellen på type 1 og 2 kort? Det er vist efterhånden 5 - 6 år siden vi har købt kort i min gruppe...:)

- Rylle :)

Forfatter:  Optimus Crime [ 20 nov 2003 11:33 ]
Titel: 

Der er en hel del typer... og eftersom at de fleste af os spillede for lang tid siden sys jeg at nye kort ska bandlyses eftersom at de nye kort er 480 gange vildere end de gamle dvs at en person med nye kort ka lammetæve alle andre pissenemt!

Forfatter:  Imp [ 20 nov 2003 12:30 ]
Titel: 

Citat:
Der er en hel del typer... og eftersom at de fleste af os spillede for lang tid siden sys jeg at nye kort ska bandlyses eftersom at de nye kort er 480 gange vildere end de gamle dvs at en person med nye kort ka lammetæve alle andre pissenemt!


Det har du ret i. Et stykke tid efter jeg holdt op med at spille så jeg nogle af de nye kort og jeg syntes de ødelagde mage gode kombinationer og
"gyldne regler" omkring spillet.

Jeg holder helt klart på type 1.

Mvh. Iodjini.

Forfatter:  Halifaxxx [ 20 nov 2003 17:08 ]
Titel: 

Hvad snakker i om?? De sygeste kort er da helt klart de gamle?? De laver ike kort som P9, Scrolls, Nether Void, Ali osv. osv. længere. Men lad os da bare holde den på T1. Jeg lægger gerne hus til.

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/