Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 20 jul 2025 01:08

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 22 mar 2004 23:57 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 maj 2003 01:01
Indlæg: 376
Geografisk sted: odense
Musik...det er darjligt!

Musikken har haft mange forskellige genrer og stilarter, og den har udviklet sig med tiden. Idag kan man lave musik på computeren, eller lave specielle lyd effekts osv. Men jeg har tænkt lidt over, hvordan musikken vil lyde om 10...20..30år ??

Altså, idag blandes mange stilarter, men inspirationer fra "ældre" musik, og kombineret med forskellige beats og alt det. Men hvordan vil det lyde om en masse år. Jeg tror lidt at meget vil blive det samme, men det ændrer sig jo sikkert meget, som den jo har gjort førhen. Vil fremtidens være fyldt med surroud sound beats 1000x i sekundet..med masser af laser lyde og skrig fra aber :shock: :P
Eller måske kæmpe orkestre, alle forskellige instrumenter :(
Eller hvad tror i?


[edit: det her skulle være i "Blæst" ik?]


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 23 mar 2004 16:25 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 05 sep 2003 01:01
Indlæg: 2001
Der vil nok blive mere og mere musik som bliver lavet på computer, men som nødvendigvis ikke er decideret elektronisk musik ligesom techno/trance osv. Det er sq svært at sige... den vil nok lyde ret underlig i forhold til i dag :)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 23 mar 2004 17:25 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 jun 2002 01:01
Indlæg: 1079
Geografisk sted: Laniakea Supercluster & The Surrounding Area
hmm... jeg tror på at alt det musik vi har idag altid vil være der + en masse nye genrer med nye lyde som vi laver ud fra synth og div. programmer og i forvejen eksisterende lyde.. muligvis vil pop musikken bli lidt mere syret :wink:

_________________
http://www.soundcloud.com/confusionintrusion


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 23 mar 2004 17:34 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 maj 2003 01:01
Indlæg: 376
Geografisk sted: odense
Jeg har også tænkt på, at hvor grænserne kommer til at gå i fremtiden, der bliver jo ellers censoret i nogen lande, men der skal mere og mere til at provokere folk...Gad vide hvad de vil gøre i fremtiden? Eller vil man blot finde mere politiske grunde at gå efter.
Hvor er den tidsmaskine når man har brug for den!!


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 19 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team