Berlingske - onsdag den 3. november 2004 kl. 07:00
Drik te og glem Alzheimers
Af Lars Wikborg - Urban
En kande te om dagen virker forebyggende på Alzheimers, viser ny forskning. `Meget interessant,' siger overlæge på Riget.
Te-drikkere verden over kan nu glæde sig over, at der tilsyneladende er lidt ekstra i te-posen.
Ganske almindelig te nede fra supermarkedet viser sig at indeholde stoffer, der - ifølge ny forskning - er særdeles effektiv mod den frygtede Alzheimers demens-sygdom.
»I både sort og grøn te har vi fundet stoffer, som forhindrer nedbrydningen af signalstoffet acetylcholin i hjernen, som forårsager Alzheimers. Og vores laboratorie-resultater peger på, at teen ikke blot kan forebygge sygdommen, men også være med til at bremse den. Så det er banebrydende,« siger dr. Ed Okello fra University of Newcastle Upon Tyne, England, til URBAN.
Steen Hasselbalch, overlæge på Rigshospitalets Hukommelsesklinik har set forskningsresultaterne og glæder sig.»Det ser meget interessant og lovende ud. I forvejen bruger vi stoffer fra vintergækker til noget af vores gængse Alzheimers-medicin, så det kommer egentlig ikke bag på mig, at stofferne også findes i andre planter. Og de engelske resultater tyder faktisk på, at te i store mængder kan have en effekt på sygdommen,« siger han.
Der skal imidlertid hældes nogle liter ned, før man kan skrue op for forventningerne.»Mindst 10 kopper om dagen skal der til. Så vi arbejder derfor på at udvikle en 'super-te', så man slipper for at rende med en kop i hånden hele dagen," siger Ed Okollo.
Også Steen Hasselbalch mener, at der kan være sat vand over til noget stort.»Nu må den videre forskning vise, om man kan isolere det effektive stof i teen og udvikle et koncentreret præparat, der med sikkerhed - rent teoretisk i hvert fald - kan bremse sygdommen,« siger overlægen.
Omkring 40.000 danskere lider af Alzheimers.
http://www.berlingske.dk/viden/artikel:aid=500738/