Citat:
Den 40-årig CM nægtede sig skyldig, da han i dag stod tiltalt for at have arrangeret indsmuglingen af 13 ton hash og forsøg på indsmugling af et halvt ton kokain til Danmark.
De 13 ton hash kom til Danmark på kapsejleren "Atlantic Privateer" den 20. juni 2003. Med om bord på båden var Lars Petersen, og i Danmark stod bl.a. Kim Simonsen klar til at modtage hashen. Simonsen blev senere dræbt og begravet på en ålefarm i Nordsjælland, og i maj blev Lars Petersen idømt livsvarigt fængsel for bl.a. drabet og indsmuglingen af de 13 ton hash.
Under sagen mod Lars Petersen blev der afspillet telefon- og rumaflytninger, hvor han pralede af sin forbindelse til CM, men i retten nægtede han nogensinde at have mødt CM.
I dagens retsmøde forklarede CM dog, at han havde mødt Lars Petersen flere gange.
Han havde dog aldrig lavet forretninger - og slet ikke narkoforretninger - med Lars Petersen. Til gengæld havde han flere gange lånt Kim Simonsen penge.
CM levede nemlig dels af at låne penge ud til en rente på fem-seks procent om måneden, dels på at formidle kontakt mellem købere og sælgere af ejendomme. Formuen til at drive den slags forretninger med grundlagde han i 1992-95, da han havde en telefonsex-service i Spanien.
Ville ikke røbe makker
Han drev forretningerne frem til sin anholdelse i Brasilien i januar 2005 sammen med en mand, han blot kaldte Joe i Amsterdam. Da anklageren ville vide, hvem Joe er, nægtede han at svare.
"Han skal ikke udsættes for samme chikane fra dansk politi med afhøringer af forretningsforbindelser, familie og ekskærester, som jeg har været ude for, forklarede han - et svar der med lidt variation gik igen, hver gang anklageren ville vide, hvem han havde handlet med.
Havde hørt om smugling
Selv om han nægtede at have haft med hashsmuglingen at gøre, erkendte han, at han havde hørt, at der var blevet smuglet hash, men ikke hvor meget.
Det skete, fordi Kim Simonsen havde lånt en million kroner af ham. Han havde betalt de 300.000 kroner af i renter, men skyldte stadig en million, da CM pludselig ikke kunne få fat i ham.
"Så jeg tog kontakt til en bekendt, der havde en ven, som specialiserede sig i at finde forsvundne personer. En slags privatdetektiv. Men han kunne heller ikke finde Kim. Det gjorde mig nervøs, for det lignede ikke Kim sådan at forsvinde, så jeg bad en anden bekendt finde frem til Lars Petersen," fortalte CM i retten.
Rejst til Thailand for at gifte sig
Da han i begyndelsen af september mødtes med Lars Petersen, fik han at vide, at Kim Simonsen havde giftet sig og var rejst til Thailand. Lars beroligede dog CM og fortalte, at han kunne skaffe de penge, som Kim skyldte ham, for han kendte nogen, der skyldte Kim penge. Senere fortalte han dog, at der var flyttet rundt på nogle gældsposter, så han nu skyldte CM pengene.
"Lars snakker meget om alt muligt hele tiden, og det er umuligt at blive klog på ham," sagde CM i retten.
Derfor besluttede han at arrangere et møde med Lars Petersen og optage det på bånd, så han havde bevis for, at Lars skyldte ham pengene. På mødet fortalte Lars så også, at han og Kim har smuglet hash.
"Jeg ved ikke, hvorfor han fortalte det. Det må du spørge ham om, svarede CM, da anklageren spurgte, hvorfor Lars fortalte om hashsmuglingen.
Anklageren, Kia Reumert, ville også vide, hvor båndet var, og om ikke retten kunne høre det, fordi det jo kunne rense CM for anklagen om at have smuglet de 13 ton hash.
"Det ligger i Holland, og jeg er den eneste, der kan komme til det. Retten kan kun få det, hvis jeg bliver løsladt, svarede han.
Sagen fortsætter fredag.
http://nyhederne.tv2.dk/krimi/article.php/id-8761993.html