Hej og velkommen til.
Din idé om græs er ikke dum, og det er forsøgt før, fx her
http://forums.mycotopia.net/misc-magic- ... trate.htmlHvis du steriliserer græsset er det muligt at du kan få sporer til at gro direkte i det, men den normale fremgangsmåde er at starte med pf tek kager eller hele korn, fx rug eller fuglefrø eller popcorn, og så bruge dette til at pode et andet substrat såsom halm eller græs med senere. Det absolut nemmeste vil være at starte med at følge PF teknikken til kager, som beskrevet under "Samlet viden/guldkorn" tråden. En stor del af kunsten ved at lave et godt substrat til svampe er at få lige præcis det rette vandindhold, ikke for meget og ikke for lidt, og der er PF tek absolut det nemmeste og kræver som du sikkert har læst heller ikke nogen trykkoger eller andre advancerede redskaber.
Jeg vil klart anbefale at begynde med nogle af de etablerede metoder, uden dermed at sige at du ikke også skal eksperimentere. Men det er vel sjovest at eksperimentere når man har sikret sig et par sporeprint (og evt en håndfuld svampe) ved almindeligt anerkendte metoder, så man ikke satser alt på en muligvis tvivlsom teknik. Prøv at læse nogle af de forskellige teknikker her:
http://www.shroomery.org/4/Grow-Mushrooms eller på
http://fungifun.org , når du har været igennem Samlet viden tråden her i forummet.
Din ide med sukkervand er heller ikke dum, prøv at læse om "liquid culture" på førstnævnte link. Man skal ikke putte for meget sukkerholdigt materiale i, det kvæler alt liv. Det kan godt forekomme at der kan gro svampe i den slags blanding, specielt hvis der tilsættes agar, og det var faktisk en af de første teknikker der blev benyttet til at gro psykedeliske svampe i laboratorier (i Schweiz i 1950erne af forskellige mykologer i samarbejde med Albert Hofmann fra Sandoz), men det er slet ikke nogen optimal teknik at bruge. Normalt bruger man flydende kultur til at lade svampesporene spire og vokse sig store og stærke inden man sprøjter dem i et substrat. En flydende kultur ville nok være en god idé at starte et rent steriliseret græssubstrat med, hvis du ikke vil pode det med kager eller korn.
Held og lykke!!