Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 19 jul 2025 18:24

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 27 mar 2014 18:10 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 28 jan 2012 18:31
Indlæg: 213
Jeg har 9 planter i forskellige størrelser og stadier under en 250w HPS (6 af dem er helt små) og mit spørgsmål er så, hvornår kan det betale sig for mig at plante dem ud i mit drivhus? Altså hvornår giver solen "mere" end 250w HPS? Jeg er godt klar over de allesammen skal gøres færdig indenfor, men det vil jeg gerne gøre gradvist med få planter af gangen, mens resten står udenfor og vokser sig store.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 mar 2014 20:42 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 15 jul 2005 21:04
Indlæg: 1177
Uden at vide det med sikkerhed så vil jeg tro at din HPS vil yde betydeligt bedre end med solen som lyskilde. For det første så kan din HPS køre med det optimale antal lystimer pr døgn hvilket mildest talt ikke er tilfældet med den danske sommer.
For det andet så filtrere glasset i drivhuset også noget energi fra men det er nok ikke det store med mindre dit drivhus er meget beskidt.

Din tilgang lyder desuden ikke særligt optimal i mine ører. Jeg mener, hvorfor ikke sætte så mange planter under HPSen som overhovedet muligt? Det koster jo det samme om du har 1 eller 6 planter stående under den og der er jo ingen der siger at du ikke kan dyrke 2 sideløbende grows med et fuldt skab + et fuldt drivhus ;)

Det der med at starte under HPS, sætte udenfor og så flytte tilbage igen er ikke alene besværligt og en potentiel ryg-killer, det er faktisk også ret så stressende for dine planter.

_________________
Don't these talking monkeys know that Eden has enough to go around?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 mar 2014 23:21 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 28 jan 2012 18:31
Indlæg: 213
Tror jeg følger dine råd og bare fylder alt op med planter!! ;D


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 mar 2014 23:26 
Offline
Junior medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 11 feb 2014 14:24
Indlæg: 20
Solen kommer til at give dine planter en bedre smag og du kan sagtens få dem stor og flotte der indtil de skal ind til blomstring. Men du skal nok ikke sætte de små ud endnu da det stadig er lidt køligt i danmark.

:peace: :joint:

_________________
:D LEGALIZE IT :D


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 mar 2014 23:41 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 22 feb 2014 19:35
Indlæg: 17
Smid nogle der kan nå at blive færdige udenfor ud i drivhuset og fyld op under lampen = Win / win!

sådan ville jeg gøre det :D


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 mar 2014 00:31 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 15 jul 2005 21:04
Indlæg: 1177
tehguyx2 skrev:
Tror jeg følger dine råd og bare fylder alt op med planter!! ;D


Thats the spirit!

_________________
Don't these talking monkeys know that Eden has enough to go around?


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 10 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team