Hmmm... Nu har jeg lige læst tråden, og jeg kan godt se problemet. (Jeres, journalister) men hvis I gerne vil vide hvordan det virker, så kan i da bare læse vores rapporter.

Men altså jeg kan da godt skrive en mail til Jer om hvordan det virker, det skal da ikke være det, men jeg synes ikke at det skal ud i medierne. Mange af dem jeg har hørt om har taget DXM er begyndt på det pga. artiklen om de der drenge der brændte skolen ned (inklusiv mig selv, jeg gik ned og købte noget samme dag som jeg læste det.) Så derfor er det ikke smart at komme ud i medierne med det, da der så er mange flere der vil prøve det dejlige stof som det nu en gang er

Det er ligesom Urban skrev i dag med at der er nogle andre unge der bliver skæve ved at bruge ilt-hæmmende masker og plastposer, de har ikke offentliggjort URL'en hvor det står af frygt for at der er nogle unge der er nysgerrige og går ind og kigger på det og prøver det. Det samme gør sig gældende med Dexofan-holdige præparater.
Men Dexofan er jo heller ikke farligt. Efter adskillelige undersøgelser er den dødelige dosis på 2700mg, og en "normal" dosis til at blive godt og grundig skæv ligger på 300-600 mg. Derfor er der nok ikke så stor sandsynlighed for at man tager en overdosis med mindre man er godt dum. Og det er jo ligesom alt muligt andet. Man kan dø af det meste hvis man indtager nok af det. F.eks. hvis man sidder og gnasker birkebark kan man i teorien dø af det, da det indeholder aspirin som også er dødeligt i sørre mængder.
Derfor: Man skal tænke sig om og undersøge hvad man propper i hovedet, og I skal lade være med at sige det på TV da der så vil komme endnu flere misbrugere. Da det kom frem for noget tid siden steg antallet eksplosivt, og da chilinet.dk skrev sine artikler om håndkøbsmedicin der bliver misbrugt steg misbruget også voldsomt.
Xp3rt