Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 18 jul 2025 23:46

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 26 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2
Forfatter besked
Indlæg: 06 jan 2012 15:56 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 31 dec 2011 14:37
Indlæg: 4
Jeg tager oxycontin hver dag, og nogle gange tager jeg ca 100 til 120mg når jeg vil være lidt lam. men oxycontin er til kroniske smerter, og ville høre om man ville få en bedre virkning hvis jeg tog oxynorm når jeg vil være lam, for de er til akutte smerter? håber i forstod lidt :D .


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 jan 2012 16:41 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 apr 2011 22:59
Indlæg: 307
Det var godt nok nogle vilde doser du er oppe på, men for at svare på dit spørgsmål: ja, men vær opmærksom på at du nok ikke skal have lige så meget så. Du kan også bruge oxycontin hvis bare du sørger for at knuse dem godt og grundigt.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 jan 2012 18:01 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 31 dec 2011 14:37
Indlæg: 4
jeg plejer bare at sluge dem også kommer virkningen ca 45 min efter. men hvis jeg knuser dem får jeg så en større virkning af dem, eller virker de bare hurtigere? har det bare ik så godt med at sniffe det. ja det er nogle vilde doser har os taget dem i tre år nu. savner bare den virkning de gav i starten.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 06 jan 2012 19:30 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 apr 2011 22:59
Indlæg: 307
Måske du skulle overveje at komme ud af dit misbrug? Psychedelia står altid til rådighed med opbakning og vejledning, det er en hård omgang at komme ud af 3 års misbrug af oxycodon, men det er det hele værd.

Forskellen på oxycontin og oxynorm er at oxycontin er såkaldte depottabletter, begge piller indeholder samme stof(oxycodon). Depottabletter betyder at virkemidlet, i dette tilfælde altså oxycodon, bliver frigivet over længere tid, altså en længerevarende virkning, men knap så kraftigt. Ved at knuse oxycontinen ødelægger du depotvirkningen og du har altså i princippet det der svare til oxynorm. Du behøver ikke sniffe det, det kan også indtages oralt selvom det er knust du kan evt. lave en "bombe" hvor du pakke det ind i et tyndt lagt toiletpapir eller joint papir og sluger denne "bombe". Ideén er bare at det blive lettere at få ned i maven.

Du får dog større virkning ud af at sniffe det, men hvis du er oppe i så store doser skal der dælme meget op igennem, derfor vil jeg nok fraråde det(måske en combo af oral/nasal). Jeg vil dog på det kraftigste råde dig til at komme ud af dit misbrug, det er ikke sundt det du har gang i og du går garanteret glip af en masse ting fordi du er dopet hele tiden. Har du spørgsmål omkring udtrapning eller andet så er psychedelia mere end glade for at kunne hjælpe dig. Ønsker dig alt godt :)

Edit: vær opmærksom på at hvis du beslutter dig for at stoppe så kræver det næsten en udtrapningsplan, både for dit helbred, men også for at gøre det lettere. Opiatabstinenser er forfærdentlige...


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 jan 2012 14:41 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 15 mar 2001 02:01
Indlæg: 1451
Jeg tager oxycontin hver dag, og nogle gange tager jeg ca 100 til 120mg når jeg vil være lidt lam. men oxycontin er til kroniske smerter, og ville høre om man ville få en bedre virkning hvis jeg tog oxynorm når jeg vil være lam, for de er til akutte smerter? håber i forstod lidt :D .


Da jeg syntes du tager en del OxyContin bliver jeg nysgerrig;får du dem for kroniske smerter,eller er du bare ret vild med Oxys?I så fald,hvor længe har du taget dem?
Svar på ovenstående spørgsmål kommer...


Top
 Profil  
 
Indlæg: 18 maj 2012 19:52 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 dec 2008 08:35
Indlæg: 1238
Geografisk sted: DK
Hvis du vælger at knuse oxycontin, så vær lige opmærksom på, at du får hele virkningen med det samme. Du skal altså slet ikke tage samme dosis, som hvis det var hele piller. Jeg vil tro du skal reducere dosis med mindst 2/3 dvs. fra fx. 120 mg. til 40 mg.

Prøv dig meget forsigtigt frem. Det er vigtigt - død vigtigt!

Jeg får selv 120 mg. i døgnet som led i smertebehandling.

_________________
The punishment of desire, is the agony of unfulfillment.

Most of the physical world is unseen.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 26 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 19 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team