Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 02 maj 2025 11:18

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 9 indlæg ] 

Kan jeg få liv i en 1 år gammel B+ kage??
JA! 11%  11%  [ 2 ]
NEJ! 16%  16%  [ 3 ]
Prøv! 74%  74%  [ 14 ]
Afgivne stemmer : 19
Forfatter besked
Indlæg: 25 feb 2009 13:58 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 feb 2009 21:15
Indlæg: 66
Hej Alle sammen, jeg vil lige starte med at sige jeg er 100% nybegynder jeg fandt først ud af i forgårs at jeg ville starte på denne hobby :P, heldigvis for mig kendte jeg en der tidligere har haft gang i en omgang B+, så jeg fik nogle spore af ham i en kanyle, (syringer eller hvad det nu hedder?), jeg lavede en kage i går aftes af Vac. grødris og lidt kartoffelmel, er det en okay kage?? jeg sprøjtede den i morges efter at kagen havde kølet i 15 timer. Endvidere lå han inde med en 1 år gammel kage der var fuldstændigt "smittet" (kan ikke alle fag-udtrykkene i nu :)), den valgte jeg at dunke, den står stadig i dunk da jeg tænkte at en et år gammel kage har seriøst brug for fugt :D hehe, jeg har tænkt mig at dunke den i 24 timer og derefter plante den ud i mit terrarie. Hvad foreslår i til at opretholde fugten i terrariet i bunden? jeg har ikke noget af det der p... et eller andet... det der hvide noget, er der andre ting jeg kan bruge? Det skal lige siges at kanylen med spore ligeledes var et år gammel, tror i overhoved jeg kan få noget ud af det? eller foreslår i at jeg skal bestille nogle friske spore??

På forhånd tak

PS. Beklager min uviddenhed :D håber i gider hjælpe. :?: :oops:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 feb 2009 14:27 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 17 sep 2007 15:10
Indlæg: 681
Geografisk sted: Meget langt væk
Du skulle nok have undladt kartoffelmel. Om sporerne var gode må man vente og se - jeg tror ikke at der er nogen jernlov, der siger, at der er 100% sporedød i en vandopløsning efter et år. Sporene har nok haft bedre dage, men hvis man er lidt heldig...

Det bedste råd jeg kan give, hvis du har flere sporer, eller får det, er at følge instruktionerne på fungifun.org under overskriften "PF tek for simple minds" (http://www.fungifun.org/Norwegian/Pftek - der er også en udgave på svensk), eller to sticky tråde i forummet her, "Piercers PF tek" og "...et eller andet svampenavn.. cubensis billedegrowlog". Der er små variationer, men overordnet set er det den samme tek, der beskrives. Du kan godt opretholde fugten med en forstøver fx. Det smarte ved at bruge perlite (eller vermiculite for den sags skyld) er at materialet kan indeholde en stor mængde vand, som så ved de rette temperaturer langsomt frigives og opretholder en høj luftfugtighed som svampene kan suge til sig. Så det sparer noget arbejde. Det er en af de mange små nyskabelser til den oprindelige "Psilocybe Fanaticus tek".

Nå men held og lykke!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 feb 2009 23:37 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 feb 2009 21:15
Indlæg: 66
Nu har jeg så valgt at plangte den gamle kage ud, jeg har lagt vermiculite i bunden og tilsat koldt vand, desuden har jeg sat en toilet rulle der er dyppet i vand ned ved siden af kagen håber det hele lykkedes. :D
Jeg regner med at jeg på fredag bestiller 3 growkits (når man har fået løn hehe :D) og så vil jeg følge de medfølgende instrukser, så regner jeg med at tage spore fra dem når de er voksne, og starte forfra med egne kager, men denne gang med helt friske spore, hvormange gange har folk haft held med at få et nyt Flush ud af deres kager 2,3,4 eller 5 gange???
tak.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 feb 2009 23:56 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 07 aug 2005 23:34
Indlæg: 411
Geografisk sted: hjortshøj
jeg har selv haft sporesprøjter med PF CLASIC, ECUADOR, CAMBODIA, GULF COAST, GOLDEN TEACHER i køleskabet i ca 1 år og de virkede alle undtagen PF CLASIC. jeg har gang 1 13 kager lige nu og de har givet 3-4 flushes. hvis jeg var dig ville jeg ikke købe 3 growkits men istedet bruge penge på øko-popcorn eller rug ( mycelie kan dyrkes på papir som feks ubleget kaffefilter som derefter klippes i små stykker og droppes ned i "kageformen" med popcorn )


Top
 Profil  
 
Indlæg: 26 feb 2009 00:45 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 feb 2009 21:15
Indlæg: 66
Jeg ville egentlig også bare bruge growkitsne til at komme igang har jo aldrig prøvet det før, :D så ville jeg bagefter lave mine egne kager, de popcorn du omtaler bruger du dem i en kage blandet med vericulite?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 feb 2009 01:15 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 07 aug 2005 23:34
Indlæg: 411
Geografisk sted: hjortshøj
210391HB skrev:
Jeg ville egentlig også bare bruge growkitsne til at komme igang har jo aldrig prøvet det før, :D så ville jeg bagefter lave mine egne kager, de popcorn du omtaler bruger du dem i en kage blandet med vericulite?


Nej, kun popcorn! og det fungerer bedre end rismel + verm. efter min mening
for 20 kr kan du lave 7-8 kager=ca 200 g tøre svampe! men husk at det skal være ØKO


Top
 Profil  
 
Indlæg: 27 feb 2009 11:12 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 24 feb 2009 21:15
Indlæg: 66
jamen kan de hænge sammen som en kage?? 200 gram tørrede lyder jo fantastisk :D, jeg vil være glad hvis jeg bare får dyrket en svamp hihih :D


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 feb 2009 06:16 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 sep 2008 11:39
Indlæg: 189
poppede eller kerner?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 28 feb 2009 11:45 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 apr 2007 21:00
Indlæg: 1824
Geografisk sted: Electric Ladyland
http://www.shroomery.org/9035/Popcorn-Tek-w-pics


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 9 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 230 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team