Sad lige og læste denne artikel på tv2... Fik en god griner på, da det er lidt svært at tage det seriøst, når de har så lidt styr på hvad de skriver.
Derfor tager unge stoffer
08-03-06: 13:52
Flere og flere unge tager stoffer. I mange år var forbruget af narkotiske stoffer primært en foreteelse blandt de unge i alderen 20-35 år. Fra midten af 90'erne til begyndelsen af 2000 er der sket markante stigninger i det eksperimenterende brug af de forskellige illegale stoffer - både i befolkningen generelt, men især blandt de 16-20-årige.
Engang var det hash
, LSD og syre (Hmmm, hvad er foreskellen?, som var ungdomsgenerationernes fortrukne. Så blev det rygeheroin, kokain og ecstasy som opnåede popularitet. Og senest har vi været vidne til at en række nye stoffer som Crystal og Fantasy har fundet vej til Danmark.
Crystal Meth, også kaldet ice eller blot crystal er amfetaminlignende stof, der virker som ren adrenelin. De bliver ofte sat i forbindelse med bøssemiljøet og skulle efter sigende være seksuelt stimulerende.
Fantasy, også kaldet flydende ecstasy er i virkeligheden et bedøvelsesmiddel, der over det sidste årti er blevet solgt som rusmiddel. Fantasy er ekstremt farligt og vanedannende.
Hos Politiet finder man bekymrende at særligt teenagerne begynder at eksperimentere: "Hos mange unge ser man en farlig kombination af udødelighedsfølelse og manglende selvværd. De har ikke meget at stå imod med og er påvirkelige af vennerne," siger SSP-medarbejder Herbert Person fra Aalborg Politikreds.
Seks grund til hvorfor de unge tager stoffer:
1. Nysgerrighed - de fleste unge ved godt, at det er farligt, men samtidigt har mange en følelse af udødelighed, som mindsker nervøsiteten ved at prøve det. Rastløshed og kedsomhed kan sætte gang i en farlig nysgerrighed, som kan lede til et stofmisbrug.
Hvad blev der er grund nr 2???
3. Gruppepres - Hvis vennerne tager stoffer, føler unge sig nemt udenfor, hvis de ikke selv har prøvet det. De er tit ofte også igennem deres venner at de unge anskaffer sig stoffer for første gang.
4. Ungdomsoprør - Unge får konstant at vide fra lærere og forældre, at de skal holde sig fra stoffer. For visse har dette den modsatte effekt og gør det tiltrækkende at prøve et narkotikum i ren protest.
Flere unge bruger festnarko, drikker og ryger hash
5. Modefænomen - Stofbruget kan være en del af en mode, der også omfatter musik og tøj. I f.eks. techno-miljøet er narkotiske stoffer en meget stor del kulturen.
6. En chance for at føle suset. Mange unge kan ikke lide alkohol, og finder erstatning i stoffer.