Technofest stoppet af politiet
Natlig fest i fabrikshal i Lystrup afslørede et større arsenal af stoffer.
Af Søren Willumsen
sowi@stiften.dkDet flød med stoffer, piller og hash på gulvet, da politiet fredag nat stoppede en technofest i en fabrikshal i Lystrup.
Det var på et tip om techofest, at politiet mødte op til fabrikshallen på Lægårdsvej 2 i Lystrup. Her var en del unge forsamlet og havde fået rigget et par generatorer til, så der var strøm til musikken i den ellers nedlagte og nu stearinbelyste hal.
Fire unge mænd, der delte en joint uden for og en del trafik af mennesker ind og ud af hallen, gav næring til politiets mistanke om en fest med mange stoffer i omløb. En større styrke politifolk blev tilkaldt, og politiets leder valgte at stoppe festen og visitere gæsterne.
Syv personer blev afsløret i besiddelse af narkotiske stoffer. De vil blive sigtet for besiddelse af narko, men fik lov at gå, da der var tale om små mængder. Derudover fandt politiet et større arsenal af stoffer og piller og 30 tomme, såkaldte "pølsemandsposer", små plastposer, som traditionelt anvendes til stoffer.
Alt sammen noget gæsterne skyndsomt havde smidt på gulvet i fabrikshallen, da politiet ankom. Faktaboksen ved siden af beskriver hvor meget, politiet fandt og konfiskerede. Foruden stoffer og hash fandt politiet i alt 60 små kulsyrepatroner, som angiveligt bruges til at fyre af i ansigtet for at opnå et grineflip.
Visiteringen foregik - ifølge politiet - forholdsvis roligt, og politiet fik lokaliseret to unge mænd, som havde organiseret festen og bad dem rydde op.
Ifølge vagthavende bestod deltagerne hovedsageligt af unge mennesker fra 16 år og til midt i 20'erne, men der var også enkelte lidt "ældre" midt i 30'erne og flere kendte fra byens narkomiljø. Hovedparten var danskere og kun få var af anden etnisk herkomst.
De senere år har der af og til været afholdt technofester om natten på stranden ved Moesgård. I juli i år døde en ung mand først i tyverne efter han kollapsede midt i en fest på Moesgård strand. Den døde var kendt som misbruger af stoffer og havde blandt andet havde indtaget større mængder amfetamin.
http://stiften.dk/apps/pbcs.dll/article ... /0/stiften-----
Faktaboksen der bliver refereret til i teksten er det ikke lykkedes for mig at få øje på, men det kan være den var i avisen. Det virker lidt som en overdrivelse at kalde det for et større arsenal, for så vidt jeg kunne forstå var der tale om under 30 piller.
Jeg finder det noget middelmådigt at tro der var tale om "Kulsyrepatroner" omfg. så læs da på æsken (som de stolt viste frem på TV2 Østjylland).
Heldigvis er "kulsyre" stadig lovligt i Danmark
