Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 24 jul 2025 01:46

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: 2CI nasalt?
Indlæg: 12 jan 2007 11:28 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 02 jan 2007 00:09
Indlæg: 30
Foregår snifning af 2CI på samme måde som med 2CB?

Instant kvalme + smerte samt en sammensmeltning af samtlige farver efter 2 min.?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 jan 2007 12:02 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 okt 2003 02:01
Indlæg: 549
Geografisk sted: Aalborg
Jeg mindes at 2C-B var værre at sniffe efter min mening.

Jeg har før cuttet det med druesukker når jeg skulle sniffe det, så føles det mindre slemt.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 jan 2007 12:08 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 02 jan 2007 00:09
Indlæg: 30
Men ellers er virkningen ens? at trippet bliver kortere end ved spisning og farverne er ret flotte? Dosen skal vel være mindre? Normalt plejer jeg at spise 25-30mg 2CB eller sniffe 15-20mg.

Ved 2CI ville jeg spise 20-25mg eller sniffe? 10-20mg?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 jan 2007 15:58 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 01 jan 2007 15:22
Indlæg: 152
2C-I er en anelse mere potent end 2C-B, derfor skal dosen skrues ned. Hvis du ikke har prøvet 2C-I før, så skal du absolut ikke starte med at sniffe det!

Oralt ligger dosen på 10-30 mg, men jeg vil ikke anbefale at tage mere end 10 mg første gang. Gør det helst på forholdsvis tom mave - hvis du faster, kan det styrke kvalmen bemærkelsesværdigt, og at brække mavesyre op er ikke sjovt. Hvis du spiser meget, så vil stoffet være meget længere om at blive optaget og man kan derfor ikke helt bedømme styrken af dosen, samt at det i visse tilfælde kan fremprovokere kvalme og opkast at have for meget i maven. Nasalt (insuffleret, igennem næsen) vil jeg sige, at dosen ligger på 5-20 mg (20 mg virker ret kraftigt!). 5 mg nasalt er en god startdosis.

Undgå redosering, du kan altid tage mere en anden gang, men den første gang handler om at kende kroppens reaktion på stoffet, så man kan føle sig lidt mere sikker på doseringen næste gang. Desuden fraråder jeg alle former for redoseringer af 2C-stoffer på andre måder end oralt, hvis absolut nødvendigt.

Mens 2C-B varer i 4-6 timer oralt (i sjældne tilfælde helt op til 7-8 timer!), 3-5 timer nasalt, så virker 2C-I i 6-10 timer oralt, 4-8 timer nasalt (bredt, typisk 6 timer - varigheden afhænger meget af dosen, især nasalt).

Jeg husker også 2C-B som værre at sniffe end 2C-I (kan muligvis også skyldes den mindre dosering ved 2C-I), MDMA husker jeg som det letteste og 2C-E det værste (anbefales ikke).

Effekten af nasalt doseret 2C-I har samme karakteristiske fysiske virkninger, som 2C-B: Ekstrem smerte i næsen og ansigtet, kvalme, opkast, tårer i øjnene, kvalmende kemikalielugt, kraftig snotproduktion, dårlig smag i svælget, ubehageligt bodyload (rastløshed), ude af stand at til slappe af og koncentrere sig om noget, forvirring, hukommelsestab, svedeture, fejlbedømmelse af temperatur, let til moderat næseblod i snottet, og generelle ubehageligheder. Det psykologiske bag disse symptomer og hvor ubehagelige de føles afhænger af personen selv og stoffet (stoftype og dosering), hvilket gør en lav startdosis til en absolut nødvendighed. Men grundlæggende er det det samme man går igennem. Disse symptomer er værst de første 10-30 minutter ved både 2C-B og 2C-I, og er derefter faldende i takt med at stoffet når plateau - næsen føles dog underlig i op til 2 døgn. Min konklusion er, at 2C-stoffer er til munden, ikke til næsen.

Generelt skal dosen skrues ned ved alle stoffer man prøver første gang, især når det handler om stofindtagelse igennem andre ruter end den orale, og når stoffet er et research chemical, som 2C-B og 2C-I jo er. Et godt eksempel er 2C-T-7, som har vist sig at være yderst toksisk nasalt. To dødsfald har fundet sted som direkte årsag af 2C-T-7 nasalt, det ene tilfælde var pga. en overdosering på omkring 30 mg og det andet ca. 35 mg. Folk har taget op til 70 mg oralt uden tegn på problemer (det betyder ikke at man skal gøre det!):
http://www.erowid.org/chemicals/2ct7/2ct7_death1.shtml
http://www.erowid.org/chemicals/2ct7/2ct7_death2.shtml

En tredje gut døde også af en ukendt oraldosis 2C-T-7 kombineret med 200 mg MDMA:
http://www.erowid.org/chemicals/2ct7/2ct7_death3.shtml

2C-B og 2C-I virker dog til at være meget, meget mere sikre stoffer end 2C-T-7. Dette er blot for at vise, hvor kompliceret vores biologi er. Better safe than sorry.

Håber du kan bruge det til noget! God tur, og meld endelig tilbage.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 jan 2007 17:35 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 10 jul 2002 01:01
Indlæg: 1850
Geografisk sted: Et sted i omegnen af KBH.
2C-I's smerte ved snifning er lidt anderledes end 2C-B IMO.
Hvor 2C-B sparker dig i hovedet og giver stor smerte ret meget med det samme, så er 2C-I lidt mere sløv i optrækket - tilgengæld varer smerten lidt længere og bliver lidt mere intenst.

Mvh Jonas!


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 jan 2007 18:58 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 01 jun 2002 01:01
Indlæg: 108
Geografisk sted: Syd for universet
Kunne man ikke tage en lille bane kokain inden man sniffer 2c-b/i for at bedøve næsen og svælget eller er det ikke anbefalesesværdigt?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 jan 2007 19:01 
Offline
Flueknepper kongen

Tilmeldt: 02 okt 2005 12:15
Indlæg: 1352
MB skrev:
Kunne man ikke tage en lille bane kokain inden man sniffer 2c-b/i for at bedøve næsen og svælget eller er det ikke anbefalesesværdigt?


Så få hellere fat i lidokainopløsning fra apoteket og dryp det i næsen/svælget. Stimulanser og psykedelika går sjældent godt sammen.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 4 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team