Substans/er: 20x salvia - røget
Setting: Hjemme eller hos ven
Var du sammen med andre: Nej
Erfaring: Ved en hel del efterhånden
Dosering og anden informaton om substanserneSalvia 20x ekstrakt, ca. et kvart gram.
Mere information om settings,mental tilstand og evt. sygdomme mm.Sund og rask
TriprapportenVil prøve at forklare det så godt som muligt, på dansk.. Undskylder for at det muligvis er forvirrende, det er det også for mig, da jeg har lidt svært ved at huske rækkefølgen i de ting der skete, men here it goes

Det var faktisk meningen at jeg kun skulle have en lille smagsprøve på rusen - jeg var alene hjemme og havde fundet min pibe frem (en mini vandpibe) - her var klokken 14:50.
Først havde jeg kun fyldt en lille smule i, vil gætte på at det kun var 30 mg to gange, kunne ingenting mærke, så jeg hældte halvdelen af posen (som indeholdte 500 mg) i piben og røg det hele i et stort sug.
Det sidste jeg kan huske her er at se det futte af i piben og følelsen af røgen kradse i lungerne, kan ikke engang huske at jeg pustede røgen ud igen - derefter giver jeg piben vidre til mig selv som åbenbart sad ved siden af mig, hvilket vidst virkede meget naturligt på det tidspunkt.
Overgangen fra normal tilstand skete fra det ene sekund til det andet, jeg løber ud fra mit værelse og går her fuldstændig i panik.
Jeg løber ned af trappen til stueetagen(bor i hus) - og her sker det VIRKELIGT fuckede, som jeg stadig ikke forstår hvordan kan ha ladet sig gøre - men når jeg her løber ned af trappen, kommer jeg ikke ned af den, jeg løber alt hvad jeg kan men den fortsætter i en evighed.
Det er så underligt som det lyder, men denne trappe(som blev til flere trapper - selvom det i virkeligheden kun er en) var blevet til min nye virkelighed, der fandes ikke andet, jeg havde det sm om jeg altid havde været der.
Det freakede mig fuldstændigt ud da jeg gerne ville væk, ud af det her ekstremt klaustrofobiske rum.
Dette var et ektremt stadie af panik, jeg har været fuldstændig oppe at køre fordi jeg har løbet rundt som en gal.
Der var trapper overalt, bøjet i alle mulige retninger, følte mig panisk fanget i dette rum omringet af trapper som bare blev ved at gå i et slags loop med virkeligheden når jeg prøvede at finde ud.
Det er dette som jeg stadig bare ikke fatter.. Jeg VAR der fysisk, på trappen! Men den blev ved med at loope, som om der var flere trapper, og der var ingen mulighed for at komme ud i de 5 første minutter :S
Det er nok umuligt at forestille sig... Tanken kan drive mig til vanvid over hvordan det kan ha ladet sig gøre..!
Efter at ha gakket ud og løbet rundt i dette rum i hvad jeg tror var 5-10 minutters tid, stopper jeg, og prøver at tage mig sammen til at finde ud af hvad der sker, og finder ud af rent faktisk at bevæge mig væk fra dette loop. Så at sige, har jeg nok gået ned fra nivau 5 til 4.
Jeg finder pluselig min hoveddør og prøver at åbne den for at løbe ud, men lykkedes ikke. Heldigvis..
En anden ubehagelig ting var at jeg følte ikke at kunne trække vejret, - eller jo, men luften føltes varm og tyk som vand, hvilket var en ret ubehagelig fornemmelse.
Efter ca. 15(?) minutter er trippet faldet lidt, da jeg, stadig ekstremt forvirret, dog kommer i tanke om at jeg tripper, og at det her skyldes salvia'en. Jeg får set på klokken og den var her 15:10.
Her begynder tingene at klare en smule op, - men jeg er stadig i et stadie af panik, jeg finder min telefon som ligger kylet på mit gulv(kan huske at jeg i plateuet, så min mobil, men jeg anede ikke hvad det var på det tidspunkt)
På dette tidspunkt har jeg også fået min koordinationsevne lidt tilbage, så den ekstreme panikfølelse af at være fanget i en labyrint går væk.
Stadig snotforvirret kunne jeg godt finde ud af at bruge min mobil, så jeg ringede til min veninde og fortalte hende at jeg havde røget salvia, og nu var fanget i den her dimension.
Det er faktisk også min eks som jeg har været sammen i over et år - så vi kender hinanden ind og ud.
Hun har selv erfaring med psykedeliske stoffer, så hun havde en rimelig fornemmelse for hvad jeg oplvede der og fik talt mig nogenlunde til ro.
Mens jeg snakkede med hende følte jeg mig faktisk 100 klar oppe i hovedet, men samtidig - ''fanget'' - jeg var ikke længere i den dimension jeg snakkede om, men jeg havde en følelse af at mine fysiske omgivelser var frakoblet fra min virkelighed, som om jeg var inde i en slags bobbel hvor luften stadig var tung og underlig, samtidig med at når jeg rørte ved noget (havde en trang til at røre ved væggene på mit come-down hele tiden bare for at bekræfte at jeg var fysisk tilstede) føltes delvist falsk, jeg kunne godt mærke det, men samtidig, så føltes det falsk.
Det kan nok bedst beskrives hvis jeg faktisk kun var halvt tilstede.
Som om at 50% af min sjæl eller hvad jeg skal kalde det - stadig hang i dimensionen. (Her er der ikke tale om denne klautrobiske trappedimension/loop, men derimod.. Aner det ikke.)
Jeg snakkede med hende i kun 5-10 minutters tid, da jeg følte lidt mere kontrol over virkeligheden nu, men samtidig blev jeg ved med at gentage mig selv og snakke lidt forvirret, ellers følte jeg godt selv at jeg kunne tage det sidste af trippet her fra selv - jeg gik lidt forvirret rundt og prøvede at samle tankerne og forstå at jeg ville være tilbage i normal tilstand inden for kort tid.
Efter lidt tid, var panikken forsvundet helt, - rusen ebbede mere og mere ud, rastløsheden var så småt forduftet og jeg var hurtigt tilbage igen, samtidig sad jeg helt måløs og chokeret tilbage og prøvede at forstå hvad der lige var sket.
Jeg havde en aftale med 2 veninder og en ven kl. 16:30 som kom over til mig der. Havde stadig en let følelse af svimmelhed og forskrækkelse, men det ændrede sig hurtigt til en facination af denne plante, og samtidig en følelse af fred og godt humør

Alt i alt, en bizzar og ektremt uhyggelig oplevelse, fuldstændig underligt, men for også at snakke om ''efteroplevelsen/afterglowet'' så er det som om jeg er blevet født på ny efter det her.
Det er det mest langt ude jeg nogensinde har oplevet, og det tog røven på mig for groft.
Det er som om at denne panik faktisk har været god for mig, - det var ekstremt ubehageligt og uhyggeligt under selve rusen - men jeg har absolut ikke fortrudt det, tværtimod er jeg rigtig glad for at ha oplevet det.
Samtidig kan jeg prise mig lykkelig over ikke at ha smadret mig selv på den trappe der når jeg har løbet rundt i en - mere end bare kraftig - salvia rus...

Lovede faktisk mig selv kort efter at jeg aldrig skulle ud i sådan en klam surrealistisk rus igen, men faktisk har jeg efterfølgende oplevet et stort positivt humørløft, så det skal helt klart gentages - næste gang bare med en tripsitter - som derefter også kan bekræfte hvad jeg rent faktisk lavede.
Kom gerne med kommentarer, spørgsmål, ris og ros osv, tak fordi du læste det
