Har fået muligheden idag og få LSD istedet, er det mere ekstremt og tage LSD end svampe?
Som udgangspunkt: Nej. Det, der afgør hvor kraftig jeres oplevelse bliver er mængden af LSD eller svampe. Dog varer LSD rusen væsentligt længere.
Det er svært at sige hvor meget 3 gram vil påvirke jer. Specielt fordi at styrken varierer meget, afhængigt af svampens art og groforhold. Der er mange gode grunde til ikke at tage en høj dose første gang, og IMO ikke nogle rigtigt gode grunde til det modsatte, så skyd hellere lidt for lavt. I kan altid prøve igen en anden gang
Angående at tage dem til festen er det en rigtigt dårlig ide! At trippe for første gang i en sammenhæng hvor fest og fuldskab finder sted har nogle store ulemper. For det første kan man blive ekstremt følsom over for indtryk. Derfor er det rigtigt vigtigt at være i rolige og kontrollerbare omgivelser, da andet kan føre til ubehag og forvirring. Det er ikke sjovt at have det ubehageligt på psykedeliske stoffer!!
Derudover vil festlighederne tage fokus fra en oplevelse som utvivlsomt er værd at give 100% opmærksomhed, specielt første gang det sker.
En god beskrivelse af den psykedeliske oplevelse kan findes her:
http://en.wikipedia.org/wiki/Psychedeli ... al_effectsOg andre folks oplevelser her:
http://www.erowid.org/experiences/subs/ ... ooms.shtmlhttp://www.erowid.org/experiences/subs/exp_LSD.shtml