Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 07 maj 2025 18:47

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 07 nov 2014 21:21 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 jun 2010 23:00
Indlæg: 1268
Geografisk sted: Køleskabet
Hejsa.

Jeg har de sidste to måneder røget lidt mere tjald, end jeg egentlig havde planlagt.
De sidste par uger har jeg dog mærket en nedsættelse af appetit, og jeg får faktisk mindre lyst til at æde, når jeg ryger hash, i stedet for den dejlige fråder.
Er det her et bekendt fænomen, når man vælger at misbruge cannabissens vidunderlige evner, eller hvad kan det skyldes?

Venlig hilsen en hindbærroulade, der går på akut hashpause, så snart J-dag er overstået.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 nov 2014 21:53 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 03 maj 2009 19:50
Indlæg: 1004
Hvordan havde du det inden du røg? Jeg har bemærket, at når jeg allerede er sulten og ryger en pind, mister jeg sulten. Hvis jeg derimod ikke er sulten, bliver jeg det lynhurtigt efter en pind. Har også snakket med andre om det, som har det på præcis samme måde.

_________________
Ain't nothing to it, but to do it


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 nov 2014 22:14 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 mar 2014 21:14
Indlæg: 2759
Når jeg ryger sjældent får jeg frådderen, når jeg ryger igennem dvs hver dag mange gange kan jeg tabe mig. Ryger istedet for at spise, så det lyder helt normalt.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 08 nov 2014 00:05 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 02 jun 2007 15:16
Indlæg: 48
+1

Har også tænkt meget over det, og er kommet frem til at når man ryger dagligt opbygger man tolerance og bliver ofte hurtigt irriteret og ustabil når man ikke er skæv. Det bliver derfor hurtigt en del af ens belønningsrutine, jf. mad sex osv. og påvirker faktisk dopamin niveauet viser nogle undersøgelser. Men det interressante syntes jeg er at det ofte er tanken og forventningen om at skulle til at ryge eller indtage det på anden vis som giver den stærkeste dopamin effekt og derved er appetitnedsættende. Altså ritualet er mere afhængighedskabende end selve THC'en osv.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 13 nov 2014 12:45 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 18 okt 2009 13:36
Indlæg: 65
Det er fordi du har fået et seriøst misbrug, når jeg virkelig ryger igennem får jeg også en nedsat appetit, prøv at tag en slapper så skal du nok få din appetit igen.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 13 nov 2014 12:49 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 12 mar 2008 12:31
Indlæg: 2055
Det er også min erfaring at fråderen forsvinder/nærmest skifter til madlede, i takt med at tolerancen stiger, hvis jeg ryger mig skæv 24/7 over en længere periode.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 13 nov 2014 13:45 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 17 sep 2006 21:46
Indlæg: 2857
Shambhala skrev:
Hvordan havde du det inden du røg? Jeg har bemærket, at når jeg allerede er sulten og ryger en pind, mister jeg sulten. Hvis jeg derimod ikke er sulten, bliver jeg det lynhurtigt efter en pind. Har også snakket med andre om det, som har det på præcis samme måde.


This!

_________________
Når du har lortesmag i munden, så tag en cola til bunden

Hvis du ikke er i stemning til at tage stoffer, så kommer du formentlig heller ikke i stemning af at tage dem.
<@jimfear> jeg kom engang mens jeg dødløftede


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 14 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team