Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 04 maj 2025 21:15

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 2 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 30 dec 2014 08:40 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 30 dec 2014 08:22
Indlæg: 1
Hej, jeg har ofte fulgt med herinde, dog uden at oprette en bruger. Jeg finder denne verden utroligt spændende, selvom jeg næsten ikke har beskæftiget mig med den. Ryger måske hash en gang hvert halve år. Derudover har jeg ikke beskæftiget mig med euforiserende stoffer udover alkohol. Men dette indlæg er også noget anderledes, og er derfor også i tvivl om jeg har placeret det under den rigtige kategori. Hvis ikke jeg har, må I meget gerne flytte tråden.

Sagen er den, at jeg for nylig har afleveret en sædkvalitetsprøve. Da jeg efterfølgende fik svar fra lægen, fik jeg at vide, at min sædkvalitet er svært nedsat. Dog ville hun ikke uddybe på nuværende tidspunkt, men jeg skal til en samtale den 14. januar. Jeg kan nu ikke lade være med at tænke og tænke over hvad fanden der er galt. Jeg lever et meget sundt liv. Træner 6 dage om ugen. Har aldrig taget anabolske steroider. Spiser meget sundt med fokus på træningen. Til gengæld har jeg i ca. 10 år døjet med angst, som både medicin og psykoterapi har afhjulpet. Derudover intager jeg også kun alkohol et par gange om året.

De præperater jeg tager er 18mg strattera, 75mg lyrica og 150 mg venlafaxin(effexor). Jeg arbejder meget med mig selv, så jeg kan slippe for disse præperater. Når jeg googler, kan jeg ikke umiddelbart finde noget om, at disse præperater skal kunne påvirke menneskers sædkvalitet. Det er tilsyneladende kun blevet bevist på dyr, og mht. mennesker bliver det ved påstanden, så vidt jeg kan se. Jeg kan dog ikke selv se, hvad der ellers skulle kunne påvirke sædkvaliteten, da jeg altid har fået at vide, at jeg er i god form, sund og rask. Jeg vil høre, om i kender noget til disse præperater og deres påvirkning af sædkvaliteten ?

På forhånd tak!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 jan 2015 21:21 
Offline
Site Admin
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 sep 2003 01:01
Indlæg: 3460
Geografisk sted: Nord for københavn
Hej Ballon og velkommen til!
Jeg har flyttet dit emne til "Medaljens Bagside" da det er forrummet hvor der diskuteres skadevirkninger fra div. stoffer.
Det er svært at gisne om hvorfor du har nedsat sædkvalitet. For det første ved du jo ikke, om det altid har været sådan at din sædkvalitet var dårlig, og at det på den måde er en svaghed du er født med. For det andet kan der være mange andre ting der spiller ind, udover den medicin du tager. Det kunne være udfrakommende miljøpåvirkninger, forurening med f-talater i plastik præparater, østrogenlignende syntetiske stoffer, osv. Men mere sandsynligt er det nok, at det er de præparater du tager. Hvis de virker nedsættende på dyrs sædkvalitet, virker de jo nok også nedsættende på menneskers ik ;)

Håber at du finder en anden måde at arbejde med din angst på, end ved at tage medicin. Medicin er blot støttekrykker, men helbreder ikke. Derfor kan jeg anbefale dig at trappe ud, og arbejd med dig selv på en anden måde, gennem f.eks. yoga eller meditation.

Hilsen Fanny

_________________
Carpe Diem ~ Memento Mori
Mere rugbrød - mindre LSD! - Velmendende råd til psykedelisk ekstremsportspiller


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 2 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 4 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team