Bismann skrev:
Det er helt fint, kulfilteret skal gerne være lavet til større gennenstrømning end udsugninge, for at rense luften adækvat. Synes det lyder meget passende. Alternativt kan man købe en større udsugning, for at skrue den ned med en regulator. Det giver ofte en lavere mængde larm fra ventilatoren, og giver mulighed for at skrue ventilationen op, når der er behov for det, f.eks. ved for høj fugtighed eller om sommeren hvor grundtemperaturen er højere i rummet som teltet/skabet står i.
Det er fint at lukke alle sprækker til, men husk at der skal være (passiv) indsugningshul hvor luften kommer ind i teltet/skabet, ellers virker udsugningen ikke ordentligt. Indsugningshullet skal selvfølgelig lystætnes så der ikke kommer lys ind udefra. Der er en tommelfingeregel, ved passiv indsugning, om at indsugningshullet skal være på dobbelt så stort et areal som udsugningshullet, for at der holdes et svagt negativt tryk i growrummet. Bemærk at det ikke er det samme som at lave et hul på dobbelt så stor en diameter som udsugningshullet.
Tusind tak for dit svar! hjalp mig en del!.
Dog står jeg tilbage med et nytspørgsmål.
hvad mener du med indgangs hullet skal være større? udsugningen vil være på ca 100mm altså 10 cm.
Skal indsugningen så være 20 cm?
Synes det lyder rimelig stort. Overvejer at lave en masse små lufthuller i bunden 4-6 stk for at få en god luft gennemstrømning i hele skabet.
Vent og kulfilter vil jeg placere oppe i toppen af skabet. også helt ude i en af siderne. så kulfilteret hænger ned af indvendigt.
hvad er dit forslag?
Indvendigt eller udvendigt?
MVH
Mikkel