Det er fordi, du misbruger stoffet, hvilket dels er skide usundt for din næse og dit kredsløb, dels for din psyke, og nok også for resten af kroppen (anoreksi in mente). Når du kværner så meget, så sker der desuden det, der fik dig til at øge dosen - din tolerance stiger. Der er intet, der sikrer, at dine receptorer altid kan snydes til at sende de rette signaler ved blot at øge dosen. Af flere grunde. For det første, kan det være, at der er nogle cutoffgrænser for reception af visse signaler, da vil du nok være "træt" og ude af i stand til at bruge ritalin til dit formål. Det andet er, at virkninger, der for dig er sekundære eller slet og ret bivirkninger, bliver så store, at det bliver systemisk umuligt uden at skade dig eller det, der er værre.
Den kloge stemme på din skulder siger, at du skal tage dig sammen og holde en pause. Den mindre kloge stemme siger, du skal gøre det, så du kan mærke den dejlige rus igen. Og den irriterende stemme i maven siger, du skal tage det alligevel, koste hvad det vil og betale så lidt det vil. Du bør lytte til den første, eventuelt bruge den anden til at overdøve den tredje. Hold en skide pause og tag dig selv i kraven. Du dør ikke af det.
OBS: Et godt råd er, at du finder en eller anden historie, hvor en eller anden har overlevet og præsteret noget, der får dit dilemma til at fremstå pinligt. Så tager du en dyb indånding og siger "Hvis konstabel Piotrek under 2. verdenskrig kunne overleve 5 skud i maven med tyske rifler uden at dø, og derefter sætte i løb mod en bunker, hvor han med de bare næver overmandede 6 SS-soldater, lod sig indlægge 2 uger og spadserede til fods til fronten for at kæmpe igen, så kan jeg fandme også holde 1 lille måneds pause fra den skide ritalin!".
Held og lykke
