Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 06 maj 2025 17:13

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 04 apr 2016 14:39 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 02 dec 2014 20:15
Indlæg: 19
Hej Psychedelia!

Jeg var i byen i Lørdags (bor pt. i Irland), hvor jeg tog en kvart pille, og et par timer senere endnu en kvart pille - det var en af dem her: http://www.pillreports.net/index.php?pa ... l&id=35294

Jeg har aldrig før taget ecstasy, men har prøvet MDMA et par gange før (sidste gang var omkring 6 måneder siden). Normalt har jeg det okay dagen efter, men denne her gang har jeg haft feber symptomer. Psykisk har jeg det okay, og føler mig ikke specielt nede, hvilket nok skyldes at mængden jeg tog ikke ligefrem var voldsom.

Jeg vil dog gerne vide, om der er nogle bestemte ting jeg skal være opmærksom på, og om det er normalt at føle sig fysisk skidt i det omfang jeg gør. Jeg har læst harm-reduction tråden, og har ikke som sådan problemer med at få væske indenbors og sove (sover meget let, men er ikke vågnet op flere gange i løbet af natten).

Sørger for at få drukket vand, har taget vitaminer og spist frugt, men har svært ved at holde ting indenbords, og har haft diarré.

Skal jeg bare forsøge at "ride det ud", og hvor lang tid vil i skyde der går, før jeg får det bedre?

Håber i havde en god weekend!

- Zyko


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 apr 2016 17:05 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 15 jul 2005 21:04
Indlæg: 1177
Lyder mest af alt som om at du har scoret dig en infektion i byen. De symptomer du beskriver er ikke normalt ved forsvarligt brug af MDMA. Der kan selvfølgeligt have været noget andet i pillen men mit bud er at det ikke har noget med dit stofindtag at gøre - dog med det in mente, at du måske ikke var blevet inficeret til at starte med hvis ikke din krop i forvejen havde været på overarbejde.
Slå koldt vand i blodet, sørg for at få ro, godt med søvn, vand og sund kost og så er du sikkert snart på toppen igen. God bedring!

_________________
Don't these talking monkeys know that Eden has enough to go around?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 apr 2016 19:17 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 02 dec 2014 20:15
Indlæg: 19
Tak! Lige en lille update, har nu sovet det meste af dagen, og har det en smule bedre, så forhåbentligt kan jeg være helt frisk til imorgen... Og så holder jeg mig fra pillerne i fremtiden, dem kan min krop åbenbart ikke lide :D


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 apr 2016 22:50 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 10 apr 2015 22:35
Indlæg: 11
Det lyder godt, at det går bedre. Synes tit specielt i byen man kommer til at have for lidt tøj på ude i kulden, det kan bl.a. være en faktor for feber lignende tilstand.

Er det Dublin du er i? for hvis det er, kan du så anbefale nogle feder steder at gå i byen?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 05 apr 2016 16:13 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 02 dec 2014 20:15
Indlæg: 19
Jep! Det er i Dublin... Der er mange fede steder, det kommer an på hvad du vil og hvad slags musik du er til :-).

Hvis du er til rock / metal, kan du tjekke Fibber McGee's og Club Hell ud...
District 8 er også fedt, m en alle er helt skudt af, det er et nedlagt varehus der ligger skjult bag en gård... Det er et nice sted at tage hen, hvis du vil være blæst og lytte til elektronisk musik :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 05 apr 2016 23:56 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 23 nov 2011 05:45
Indlæg: 87
Geografisk sted: Ude for lands lov og ret
Jeg har før haft det lidt skidt efter en nat på ecstasy. Tror dog ikke at det skyldes selve stoffet.

Vand, vitaminer, sex og havergrød hjælper :)

_________________
Døden er kun begyndelsen


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 3 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team