Loveddruggie: Tusind tak for, at du gad at fortælle lidt mere om hvad det drejer sig om.

Skide godt at du valgte slankepillerne fra. Storartet at du reflekterede over fordele kontra ulemper. Det er et klogt valg du har truffet, som du ikke kommer til at fortryde.
Kan fornemme at du har bestemt dig for hvordan det hænger sammen med stoffer og dig. I respekt for det vil jeg ikke blande mig i det. Der hvor jeg er bekymret er for din restitution med det ny-opererede knæ. Læser mig frem til at du har gjort dig tanker om motion. Kredsløbstræning/Motion er en mirakelkur til vægttab, men det lønner sig også på mange andre måder! Motion hjælper på et trist humør, manglende overskud til alt lige fra smide en ny DVD-film på til at nyrenovere hundehuset, hud med urenheder, nervøsitet ved præstationer og meget mere.
Sagen er at amfetamin ikke ligefrem hjælper på restitutionen af dit knæ, og forværre dine odds for et godt resultat. Det ville være pænt ærgeligt, at skulle lade sin lyst og interesse for motion begrænse af smerter i knæet, hvis en disciplineret pleje og genoptræning kunne have forhindret det.
Man kan altid starte, hvor man slap, når genoptræningen er overstået.
Så vidt jeg forstår så har du ændret på dine kostvaner, hvilket betyder at du er på rette vej
Går ud fra at du nogenlunde ved hvordan du reagere på "søde sager" - vingummier, flødeis, chokolade, bager kager, læskedrikke (fx Coca-Cola). Hvis du af erfaring ved, at du let tager på, når du indtager disse, og måske forvandles til en ustoppelig maskine, der tvangspræget kører kakao mælk og fløde is indebors indtil, at lageret er tomt. Så er det en indikation på, at det kræver komplet afholdenhed for søde sager, snacks, læskedrikke mm.
At indtage sin ideelle form, hvor man er ligevægtig, kosmetisk afbalanceret og ens hjerne fungere godt - kræver altså en indsats på tre parametre, der hedder motion, næringsrig-varieret kost og positiv tænkning. Hvis man skifter 50% af sin daglige kost med luft eller en 250 mL juice karton, vil kroppen være i underskud af livsbærende næring. Den mængde sukker i juicen (simpel kulhydrat/hurtigt optageligt) vil give en hurtig og høj stigning i blodsukkeret, hvis effekt varer 40-90 min. Derefter vil man opleve en ændring i humøret, og måske føle sig små træt, irritabel, forvirret, man opdager måske endda et mangel på overskud og en nedsat evne til træffe fornuftige valg. Havner man i sådan en sindstilstand kan det være instinktivt, at få stillet "sulten" nemt og hurtigt med nyt sukker. Eftersom vi mennesker er forskellige kan tilbøjeligheden til, at danne sådan et mønster variere.
Du nævner at du før har lidet af en spiseforstyrrelse, i så fald vil det være klogt at være ekstra opmærksom på sine kostvaner. Negative tanker i alle dets afskygninger har indflydelse på lyst og trang til velsmagende søde sage, junk food og læskedrikke.
Tager man afstand til bestemte fødevarer, hvilken fx kunne være, at man dropper sauce, fløde til kaffen, instant kaffe for den sags skyld, rødvin, yoghurt, salami, smør, dressing osv. Består ens kost af næringsrige råvarer med variation. Den rette mængde er også vigtig. Nogle ernæringseksperter forslår mange små måltider om dagen, men afhængigt af hvad man laver kan dette godt være besværligt.
Følger du disse principper, så høster du altså også belønning. Det drejer sig om vedholdenhed. Jo oftere, tiltagene gentages, gerne i en særlig struktur og hvor man er selvanerkendende, des hurtigere bliver man bidt og motiveret til at fortsætte. Når disse handlinger er blevet daglige ritualer med stor fornøjelse og god trivsel - får man ikke brug for, at skulle springe på en grøntsags-slankekur eller sågår en sulte-kur, eller hvad ved jeg, for man kommer ikke ud af ringen.
Jeg håber der er noget i mit indlæg, som du kan plukke ud, og forme til din fordel. Er blevet lidt ør i mit hoved, og har sku tabt overblikket, så beklager hvis det er nogle steder er kortfattet, indforstået eller usammenhængende.

Orker ikke kigge det igennem pt. Har valgt at afsætte lidt af min tid idag til, at udveksle nogle tanker i forbindelse med dig, ikke med intentionen at dømme dig eller bestemme din fremtid, men blot for en god gerning i håb om give dig noget nyttigt i en eller anden facon.
Jeg synes at der er kommet mange rationelle og især omsorgsfulde indlæg - som fortjener særlig eftertanke. Det er min overbevisning, at der ikke er nogen her i tråden, som IKKE ønsker dig godt.
Vi mennesker søger altid det svar, vi gerne høre. Vores forestilling af sandheden søger vi bekræftet, og selvom vi finder flere modsigelser af vores sandhed, vælger vi at godtage bekræftelsen af vores forestilling, fordi det føles naturligt.
------------------------------------------
Jeg synes det er fedt, at der er så mange omsorgsfulde og entusiastiske sjæle, som vil Loveddruggie det bedste, men husk nu på, at måden man levere sit budskab på er afgørende for hvordan den bliver modtaget af anden parten (f.eks. Loveddruggie). At man er direkte og konkret er der intet galt i, men det er vigtigt at huske på, at vi formidler til hinanden over et forum, hvor det vigtigste af kommunikation er ikke-eksisterende. Selvfølgelig hviler alt ansvar ikke på afsenderen for sådan noget, som fx forsvarsmekanismer kan ofte antændes af bl.a. modsigelser og kritik. Dernæst kan man som afsender bliver frusteret over at føle sig afvist, devalueret og utilstrækkelig.
Og nej, dette er ikke en personlig kritik! Jeg tager blot udgangspunkt i hvordan jeg kan reagere med bl.a. fornægtelse og retfærdiggørelse, hvis fremgangsmåden i kurs mod mig ikke er assertiv. Og ja, det er fucking svært at føre assertiv kommunikation. No doubt about that.
