Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 04 maj 2025 12:31

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 14 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 31 maj 2002 01:44 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 16 maj 2002 01:01
Indlæg: 125
Geografisk sted: Aalborg
Hej
Jeg har lige købt 3 g danske svampe her til aften. Jeg regner med at æde lidt på lørdag.. Men men men... jeg har for sygt nøjer på over for det. Hvad nu hvis jeg får bad trip?? Eller det der var værre...? Hvad går man så? Ellers nogen gode råd, til en rookie? :-)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 31 maj 2002 10:32 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 05 mar 2002 02:01
Indlæg: 25
Geografisk sted: Århus
For det Første skal du ikke fråde 3 g (første gang) ! Start med 1 - 1,5 g og du kan altid spise mere MEN VENT ET PAR TIMER med at spise flere der kan godt gå lang tid før de rigtig virker. Med hensyn til din nøjer så vil jeg ikke råde dig til at tage dem alene. Ta dem sammen med en kammerat eller to som du kender godt et hyggeligt sted evt udendørs i den dejlige natur. Og husk når du er påvirket, hvis du får lidt nøjer så slap af og tænk på at det hele går over igen om et par timer. God fornøjelse.

BTW Du kunne godt have fundet disse oplysninger ved at bruge Søgemaskinen! [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 31 maj 2002 11:00 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 18 apr 2001 01:01
Indlæg: 4843
Jeg vil lige sige at det er ikke smart at spise svampe (eller andre hallucinogener) hvis har alt for mange betænkligheder ved det, fordi det vil højest sansynligt skabe et bad trip. Husk på et par simple ting hvis du kan føle et bad trip comming up:
<UL TYPE=SQUARE><LI>Don't panic (for at citere Hitchhikers guide to the galaxy [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img] )
<LI>Det er dig selv der skaber bad trippet, tænk positivt
<LI>Du er IKKE blevet sindsyg, trippet varer typisk 6 timer højest, derefter vil du vende tilbage til normal sindstilstand.
<LI>DU KAN IKKE DØ AF SVAMPE I DE MÆNGDER (udfra mine egne udregninger så skal du spise din egen kropsvægt i svampe, før psilocybin er dødeligt og der er du forlængst død fordi maven ikke kan klare så meget)
<LI>Hvis det hele er ved at blive for meget, så sluk evt. for musikken, og sørg for at dine tripkammerater ved det, det hjælper MEGET at snakke om det
<LI>Det hjælper at knække sig og drikke vand, udover det siger nogle at C vitamin også skulle gøre trippet mindre kraftigt (udfra hvad jeg ved så dræber det giftstoffer i din krop)
<LI>Fokuser på noget andet end de dårlige tanker, ligemeget hvad, om du så vil analysere et pornoblad er ligemeget, bare du får dine tanker væk fra dårlige ting [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]<LI>Et gammelt medlem fra boardet (MacAx) siger at han kan danse det væk når han kan føle et bad trip er på vej.

</UL>

Det var vist det jeg lige kunne komme på, dise guider er også extremt nyttige:
Psychedelia.dk's psychedelisk krise FAQ

Psychedelia.dk's set and setting guide

/Jens Chr.

Ville lige tilføje noget jeg selv har oplevet, hash kan ændre trippet til en meget anderledes tilstand, engang havde jeg det monsterdårligt, jeg røg så et par hoveder og pludselig var rusen helt anderledes, positiv og energisk, men alligevel meget mystisk, hallucinationerne blev ihvertfald elimineret.
[ 31 Maj 2002: Besked ændret af: Jensus ]

[ 31 Maj 2002: Besked ændret af: Jensus ]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 31 maj 2002 14:37 
Offline
In our memories

Tilmeldt: 15 maj 2002 01:01
Indlæg: 245
Geografisk sted: København
Kæmpe godt svar, Jensus...

Jeg føler bare at jeg bør tilføje, at hash-rygning dramatisk kan få mine trips til at blive meeeeget turbulente... jeg ryger kun meget lidt under trippet, hvis noget overhovedet... men når peaket er overstået, hvilket man ikke er i tvivl om, så er det godt at ryge en god joint, som kan forlænge trippet på en meget behagelig afslappet måde.

Tænk på at når du tripper så forstærkes alle sanseindtryk og tanker mange, mange gange...

Og...

Man -kan- jo godt blive lidt forvirret, bøvet og paranoid af at være skæv...

Så gang den tilstand med 100... og du får... total forvirring... ikke det fedeste hvis man ikke er vant til det...

... men fedt, hvis man godt kan lide at være out-there!

Det skal nævnes at jeg (gennemsnitligt set) ryger hash meeeget jævnligt og har gjort det i mange år... [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img]

Alligevel ryger jeg stadig minimalt når jeg tripper pga ovenstående forklaring.

Det er lidt forskelligt... nogle gange er det fedt bare at ryge og ryge, og man bliver egentlig ikke skæv... og andre gange... KABLAMMMM!!!

Så er man ikke længere en opdagelsesrejsende på trip... så er man bare stille og uroligt godt og grundigt LAM! og det er ikke fedt for alle.

[ 31 Maj 2002: Besked ændret af: Zonker ]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 31 maj 2002 16:44 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 10 feb 2002 02:01
Indlæg: 82
Geografisk sted: Gnyflandia
Det er rigtigt at du kun bør fråde 1-1,5 g af dine svampe, når det er din første gang... jeg ryger altid en god joint efter et svampe trip... det er det fedeste ved det hele du får dit trip tilbage og så er du også skæv... men jeg vil anbefale at du prøver svampe et par gange før du ryger samtidig... OG HUSK!!! SPIS ALDRIG ALENE!!!!

God Fråder...


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 jun 2002 22:52 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 30 maj 2002 01:01
Indlæg: 135
Geografisk sted: (København)
I den periode, jeg eksperimenterede med psilocybin-svampe, fik jeg ingen hallu'er og oplevede ingen formændringer...mange gange blot en 'ophøjet tilstand', forstærket lys, ...da jeg endelig fik et bad trip i forbindelse med, at jeg om kort tid skulle have ryddet en lejlighed, jeg havde valgt at forlade til fordel for boligløs strejfen omkring, og i forb. med bekymringer om, hvordan hushandlens økonomiske transaktioner ville flaske sig - skulle jeg oprette en ny konto i en ny bank? (det gjorde jeg netop)?...da blev jeg simpelthen bange for min lejlighed. Hvad var mere oplagt, end at cykle ud i den friske natteluft? Jeg endte på stranden, hvor jeg sad i sandet og så ud over havet. Det beroligede mig.

Underligt, ikke...at jeg ikke kunne opnå hallu'er, hverken med eller uden cannabinolt supplement... [img]images/smiles/icon_confused.gif[/img]

Jeg tog dem altid alene...skrev om magi, men noget indbildsk rent visdomsmæssigt...
[img]images/smiles/icon_cool.gif[/img]

[ 01 Juni 2002: Besked ændret af: Zannioy ]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 jun 2002 17:07 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 31 jan 2001 02:01
Indlæg: 850
Geografisk sted: dfdf
du skal heller ikke spise 1.5, du skrev det var danske svampe så går jeg ud fra at det psyller så skal du bare starte med 0.5/0.7 førdste gang du kan jo altid vente et per timer med at spise mere,

bare tag det helt stille og roligt når du har spist dem, la være at tenke på at du kan få bad trip ovs, du skal heller ikke sætte dig alt for store forventinger eller forvent noget andet det der sker.

prøv evt at glem du har taget dem og så gå gang med at lave et eller andet, og så tænk når ja når du kan mærke dem.

og ikke noget med at køre bil,


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 jun 2002 18:18 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 16 maj 2002 01:01
Indlæg: 125
Geografisk sted: Aalborg
Jeg fik aldrig ædt dem...
Jeg skulle have spist dem med 3 kammerater, men mine forældre fandt de 3 gram... :-(

De var ikke glade! Men jeg fik da bildt dem ind at det var hash og at det bare var noget jeg havde købt til en anden. :-)

Så jeg må vente til sæsonen går i gang og så ud og plukke.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 jun 2002 19:21 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 03 okt 2001 01:01
Indlæg: 584
neder!!!

troede det var hash?????????hvordan f....... tager man fej af svampe og hash???


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 jun 2002 19:34 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 16 jan 2001 02:01
Indlæg: 936
Geografisk sted: 3400
@Shrooms forældre: I ER FANDME NOGLE BLINDE OG UVIDENDE, OG EKSTRÈMT GODTROENDE IDIOTER!

@shroom, undskyld svineren af dine forældre!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 jun 2002 20:41 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 maj 2002 01:01
Indlæg: 501
Geografisk sted: Århus
Træls nok. Jeg gad egentlig også godt prøve svampe. Hvad koster sån et g?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 03 jun 2002 00:19 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 16 maj 2002 01:01
Indlæg: 125
Geografisk sted: Aalborg
Ja, det var mega nederen. Det lå bare stængler og svampehætter og alt muligt. Det var sq noget af en røver. :-)

ThomHash: Jeg gav 200 kr for 3 gram, men det er også fordi at det er så sent på sæsonen. Det er dig fra Mopedgallery, ikK?

[ 03 Juni 2002: Besked ændret af: Shroom ]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 03 jun 2002 14:44 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 28 mar 2001 01:01
Indlæg: 117
Geografisk sted: Det vilde West Jylland
haha, forvildt mand.
min mutti skulle fanme nok kunne se om det var svampe eller hash, hun røg selv en del fed i sin tid. [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 03 jun 2002 16:35 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 maj 2002 01:01
Indlæg: 501
Geografisk sted: Århus
<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote:</font><HR>Originalt postet af Shroom:
Ja, det var mega nederen. Det lå bare stængler og svampehætter og alt muligt. Det var sq noget af en røver. :-)

ThomHash: Jeg gav 200 kr for 3 gram, men det er også fordi at det er så sent på sæsonen. Det er dig fra Mopedgallery, ikK?

[ 03 Juni 2002: Besked ændret af: Shroom ]
<HR></BLOCKQUOTE>

Jow det er mig fra MG (MegaStaiN) [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img] - Jeg overvejer nu mere Absinthe end svampe [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 14 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 242 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team